Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Претендентът за „Оскар“ „Уроците на Блага“ взе 7 „Златни рози“ във Варна

Стефан Командарев
Снимка: БТА

„Уроците на Блага“ на Стефан Командарев и „Диада“ на Яна Титова си поделиха голямата награда за пълнометражен филм в 41-вото издание на фестивала на българското кино „Златна роза“. Журито във Варна изтъкна, че и двата филма са „феноменални, ангажирани и вълнуващи и влизат в диалог един с друг“. Призът за режисура отиде при Яна Титова за „способността ѝ да създава динамични и многопластови сцени и да извлече всичко от актьорите“. 

Фестивалът отличи за операторско майсторство Веселин Христов за работата му в „Уроците на Блага“. Лентата взе и наградата за сценарий, който е написан от Симеон Венциславов и Стефан Командарев. Иван Бърнев получи приза за мъжка роля за своята игра в българо-испанската копродукция „Васил“. За най-добра главна женска роля бе отличена завърналата се след 30 години в киното Ели Скорчева в „Уроците на Блага“.

Наградата за пълнометражен дебют отиде при Тонислав Христов за филма му „Добрият шофьор“. Наградата за късометражен филм на 41-вото издание на „Златна роза“ е за филма „Тихо в снега“ на Стефан Ганов, който е българо-немска копродукция. За първи път на „Златна роза“ имаше надпревара и за телевизионни сериали. Голямата награда в тази категория взе "Есента на демона" с режисьор Павел Веснаков. 

Специалната награда на фестивала беше връчена на режисьора Георги Дюлгеров „заради огромния му принос към българската кино култура, подкрепата към младите творци и осмислянето на българската история“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Асоциация българска словесност" обяви конкурс за поезия и разказ

Български творци от цял свят, навършили 18 години, могат да се включат в конкурса "Словесност" за стихове и разкази, обявен от "Асоциация българска словесност". В регламента на конкурса е посочено, че произведенията трябва да са на български език и..

публикувано на 01.07.25 в 10:06
Снимка: Посолство на Косово в Република България

"Кът на Косово" обогатява Националната библиотека в София

В Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" в София беше открит "Кът на Косово". С това кътчетата, посветени на различни национални литератури в зала "История на книгата" стават 36. Идеята е част от дългосрочното виждане за мисията на..

публикувано на 30.06.25 в 10:55

Интерактивен спектакъл за мистерия на водата съживява древния тракийски епос

Древният тракийски епос оживява на 28 юни под звуците на завладяваща музика и зрелищна хореография в амфитеатъра на Културно-туристическия център "Акве Калиде" в Бургас, информират от Академия "Орфика". В интерактивния спектакъл "Мистерия на Водата"..

публикувано на 28.06.25 в 07:05