Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Денков: Въглищните централи ще работят до 2038 г.

Снимка: БГНЕС

Планът за справедлив преход е приет от правителството и ще бъде изпратен на Европейската комисия утре, тъй като отлагането би довело до загуби за милиарди левове. Това обявиха на брифинг премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев след днешното заседание на Министерския съвет. Денков подчерта, че в документите, които ще се изпратят, е ясно казано, че централите ще работят до 2038 г. 

"Няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи. По икономически причини постепенно някои от тях ще изпаднат от енергийната система, просто защото икономически няма да бъде възможно те да функционират повече", каза Денков и призова протестиращите да спрат протестите и да дойдат на преговори с правителството. 
Той подчерта, че е изключително важно да се създадат механизми, с които работниците от въглищните комплекси, които имат необходимата квалификация, да могат да намерят реализация в същия регион. 36 заплати ще получи всеки, който иска да напусне въглищните централи. 

Денков напомни, че се създава предприятие за превръщане на териториите на мините в зони, в които е подходящо да се развива икономическа дейност, например индустриални зони. "Създавайки такива територии, които са подходящи за инвеститори, ние очакваме там да се появят нови, модерни компании, които имат нужда от квалифицирана работна ръка, каквато е налична в този регион", каза още премиерът.

Към този час продължават блокадите на протестиращите на ключови пътни артерии в страната. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 27 ноември 2025 г.

В "България днес" на 27 ноември слушайте: 01:36 – След напрежение в „триъгълника на властта“ замразиха Бюджет 2026 19:51 – Шареният живот в Ново село на завърналото се у нас сем. Овчарови  34:00 – Художникът Ивайло Каменов и..

публикувано на 27.11.25 в 19:00

Благомир Коцев на свобода срещу парична гаранция от 200 хил. лв.

Окръжният съд във Варна пусна на свобода кметът на града Благомир Коцев срещу парична гаранция от 200 хил. лв. (102 258 евро). Преди съдът да се произнесе, пред сградата се събраха негови привърженици и симпатизанти на “Продължаваме промяната”,..

публикувано на 27.11.25 в 18:22

След напрежение в "триъгълника на властта" замразиха Бюджет 2026

Минути преди в Народното събрание да започне второто – финално, четене на държавния бюджет за 2026 г., лидерът на най-голямата парламентарна сила ГЕРБ-СДС, Бойко Борисов, спря процедурата, връщайки проектозакона за преработка с думите: "докато не се..

публикувано на 27.11.25 в 14:25