Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Регионите ще се нуждаят от работници и след закриването на въгледобива

Пети ден продължават протестите на миньори и енергетици

Снимка: БГНЕС

Основният проблем е не дали хората ще си запазят работните места, защото те работа ще си намерят, а дали могат да бъдат задържани в региона с въглищни централи и той да продължи да се развива. Ако те напуснат региона, ще има голям недостиг на хора за индустриалното развитие, което предстои, каза пред БНТ министърът на екологията Юлиян Попов. Той уточни, че не е вярно, че ЕС дава пари за затварянето на централите. Средствата са за справяне с последствията от спирането им да работят. По думите му, това е необратим процес, който в България е забавен страшно много.

Пети ден миньори и енергетици блокират възлови пътни артерии в страната в знак на протест спрямо плановете за развитие на въгледобивните райони, внесени за оценка в ЕС.

„Няма как да искаме нещо, което няма как да се изпълни. Ние нямаме желание за битки, борби и конфронтация. Имаме нужда да работим устойчиво, хората да упражняват труда си, да получават добри възнаграждения“, коментира пред БНР исканията на протестиращите миньори и енергетици Александър Загоров, секретар на синдиката "Подкрепа". "Този преход не може да бъде толкова интензивен и съсипващ. Той не може да ни разгроми като общество и територия", добави Загоров. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков разговаря с турския президент Реджеп Ердоган

Премиерът оцени Турция като съюзник в сигурността и значим икономически партньор на България

Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..

публикувано на 12.04.25 в 16:25
Заради липса на суровина българските преработватели внасят рапица от Канада

Заради липса на суровина българските преработватели внасят рапица от Канада

Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..

публикувано на 12.04.25 в 15:45

Президентът иска да се ускори подготовката на български пилоти за F-16

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..

публикувано на 12.04.25 в 12:50