Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 години от рождението на Джон Атанасов

Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери
Снимка: архив

На специална церемония в президентството днес, 4 октомври, държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на лауреатите на президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ за 2023 година. Церемонията по награждаването е в деня, в който се навършват 120 години от рождението на известния изобретател от български произход и създател на първия електронен компютър с регенеративна памет. Отличията се връчват за 21-и път на ученици, студенти и млади български учени, проявили изключителни резултати в областта на компютърните науки.
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995)
Джон Винсент Атанасов е роден на 4 октомври 1903 г. близо до Хамилтън, Ню Йорк. Неговият баща Иван Атанасов е български емигрант, роден в село Бояджик, Ямболско. През 1876 г., в разгара на Априлското въстание загиват неговите родители, а през 1889 г., на 13-годишна възраст, Иван заедно с чичо си емигрира в Америка. Джон от малък проявява интерес към математическите принципи и логаритмите. По-късно той е признат за изобретател на компютъра. 

В световната научна история Джон Атанасов е голям американски учен от български произход. За нас, българите обаче, той е един от най-успелите родни умове и истинска национална гордост. В знак на почит през 2002 българският президент Георги Първанов основава ежегодната награда „Джон Атанасов”, връчвана за постижения в развитието на информационното общество. 

Още за вдъхновяващата научна кариера на Джон Атанасов прочетете в публикацията от колекцията на Радио България:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 11 май църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..

публикувано на 11.05.24 в 05:15

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15

Традицията да изпращаме великденски картички у нас започва още от Освобождението

Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..

публикувано на 04.05.24 в 05:15