Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Странджанска гайдуница" за втори път в нестинарското с. Костѝ

На 7 октомври е второто издание на гайдарското надсвирване „Странджанска гайдуница*“. Събитието се провежда в с. Костѝ – община Царево. Нека припомним, че Кости е едно от малкото "нестинарски" села у нас, в които тайнственият обичай е съществувал в автентичния си вид до средата на ХХ век. След десетилетия прекъсване на тази практика, наследниците на някогашните нестинари започват постепенно да възстановяват обичая.

Известно е, че един от обредните инструменти при нестинарството е именно гайдата. Затова нито мястото, нито изборът на този инструмент като основен в надсвирването са случайни. Участници в конкурсната програма тази година ще бъдат изпълнители на гайда от цялата страната и чужбина.


"С това събитие целим да насърчим популяризирането на странджанската инструментална музика и любовта към гайдарското изкуство. Също така, имаме заявки за участие от Гърция и Сърбия", казва Георги Илиев, председател на Тракийски културен клуб "Св. Св. Константин и Елена" – гр. Царево. Клубът е основен организатор на този колоритен празник, подкрепен от Национален фонд "Култура", община Царево, кметството на с. Кости и много спонсори, които милеят за местните традиции.

*Гайдуница е дървена тръба, която е основна част на гайдата и служи за възпроизвеждане на тоновете. Това е по-късата тръба, по-дългата се нарича ручило и издава един основен тон.

Снимки: предоставени от организаторите


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25