Български празник предстои на 7 октомври в Хамбург. Сънародниците ни в тази част на Германия ще имат възможност да представят своето авторско творчество в рамките на годишния преглед „Българско слово, музика, багри и танц в Хамбург“.
„Клубът на българските жени и семейства в този германски град организира за шести път това събитие, за да може хората, които сме тук в Хамбург, ориентирани към българската култура, да покажем какво сме изработили през годината“ - казва пред Радио България председателят на дружеството Емилия Юкер. Поканата е отправена към всички български организации в района. Традиционно, участие ще вземе група „Здравец“ – това е една фолклорна трупа, която съхранява българския фолклор в тази част на Германия вече 16 години. Сега имат нова програма, а на празника в събота ще изиграят 8 свои танцови композиции. Родният песенен фолклор ще бъде представен от група „Дамасцена“, млада формация, създадена преди година.
Важна част от програмата на колоритния празник ще бъде и обявяването а резултатите от Литературния конкурс на Клуб на българските жени и семейства в Хамбург.
„От 2006 година нашата литературна група организира ежегоден конкурс за авторско литературно творчество на българите в Хамбург с голямо обществено значение – пояснява Емилия Юкер. – Ще дадем възможност на Марина Бартоломеус от Берлин, която е носител на Голямата награда на конкурса в раздел „Поезия“ да представи своите произведения.“
Конкурсът разширява своята география и тази година организаторите са получили голям брой произведения не само от Германия, но също така от автори от България, Испания, САЩ и други държави. „Благодарим на всички, които изпратиха творбите си!“, каза Емилия Юкер и уточни, че оценяването преминава на два етапа – първият е от комисия, излъчена от дружеството, но вторият много важен етап е общественото оценяване:
„Този конкурс има задача българите в Хамбург да четат произведенията и да ги оценяват, като по този начин си опресняват българския език на художествено ниво. Тъй като ние работим и живеем в чуждоезикова среда и е много важно българският език да бъде запазен в най-хубавия си вид и това е именно художественото ниво. Затова ние сме нещо повече от литературен конкурс, ние сме обществено явление и търсим хората, които да оценяват. Доста от тях в началото бяха учудени защо точно те, тъй като имат различни квалификации и професии, но заедно с тях ние имаме и литературни критици от цял свят, които ни оказват компетентна помощ.“
БНР е най-високият форум, от който можем да започнем работата по провъзгласяването на победителите в тазгодишното издание на литературния ни конкурс, каза г-жа Юкер и обяви в аванс отличените автори – чуйте в звуковия файл:
Българският празник, който предстои на 7 октомври, ще бъде съпътстван от експозиция на български художници, които живеят в Хамбург и региона. Свои графики ще изложи Бранимир Георгиев, допълнени от картини на Дарина Генадиева и Калина Иванова.
Светлина и музика струи от картините на самата Емилия Юкер. Наред с докторската си титла по биология и екология, тя има художествено и музикално образование и напоследък експериментира, като рисува картините си по време на симфонични концерти, вдъхновена от музиката на композитори като Фредерик Шопен и Йоханес Брамс. Това лято тя представи произведенията си в родната София, а след това гостува с картини при сънародниците ни отвъд Океана – в Чикаго.
„Най-много ми направиха впечатление хората, които дойдоха на изложбите, с които говорихме. Българите в Чикаго, както и българите в Хамбург, и българите в България сме свързани с една нишка – емоцията на културата, която дава живот. Един хуманизъм видях на всички места и съм благодарна, че те ми дадоха много енергия и възможности да се реализирам като творец“ – сподели г-жа Юкер пред Радио България на БНР.
Годишният преглед „Българско слово, музика, багри и танц в Хамбург“ представя различните културни насочености на сънародниците ни в Хамбург. Без съмнение, ще има много усмивки и добро настроение. „Без хумор ние не можем“, казва Емилия Юкер и уточнява, че ръководеният от нея Клуб на българските жени и семейства организира Биенале на българския хумор в Хамбург, затова сега ще бъдат представени някои от най-добрите образци на хумористичното творчество на сънародниците ни там.
Снимки: личен архив, Facebook/ Конфедерация
Ученици и учители от филиала на неделното училище "Васил Левски" в Каламата, Гърция, създадоха късометражния филм "Горди българи" в рамките на Националната програма на Министерството на образованието и науката "Неразказаните истории на българите", предаде..
Българският фолклор и бит бяха представени в рамките на първото издание на фестивала Rădăcini și ramuri sub sălcii ("Корени и клони под върбите"), което се състоя в село Долна Албота, Тараклийски район, Молдова. Събитието се реализира с подкрепата на..
Първата учебна година във филиала на Русенския университет в молдовския град Тараклия ще бъде открита на 1 септември, съобщи за БТА ректорът на висшето училище в крайдунавския град доц. Десислава Атанасова. Филиалът беше официално открит на 24 май т.г.,..
Историкът и пътешественик Юри Боянин е посетил всички държави в света, с изключение на една – Северна Корея. Това научаваме за нашия сънародник от сайта за..
Българският танцов ансамбъл "Янтра" от Будапеща ще участва в четвъртото издание на Международния фолклорен фестивал "БалканФолк", който ще се проведе в..
На 14 август 2025 г. в Киевския национален университет "Тарас Шевченко" се е състояла среща между временно управляващия посолството на България в Украйна..