Изложба с първите изображения на космически обекти, заснети с новия 1,5-метров телескоп в Националната астрономическа обсерватория “Рожен”, ще бъде открита днес в централното фоайе на БАН.
Кадрите показват известните “Стълбове на сътворението” в мъглявината Орел на съзвездието Змия, планетата Юпитер, звезди, мъглявини, галактики, звездни купове, образувания от междузвезден газ и прах. Експозицията проследява също така етапите в построяването на съоръжението през изминалите две години и пускането му в експлоатация на 1 юли.
Автор на фотографиите е астрономът гл. ас. Милен Минев, а обработката – на астронома и оперен певец Емил Иванов.
Общественици настояха държавата да заеме позиция за ситуацията в Газа . "Докато в Международния съд на ООН върви дело по обвинения в геноцид, България няма моралното право да мълчи или да се крие зад процедурни формулировки . Напротив – страната ни е..
Български ученици спечелиха два златни и два сребърни медала от най-престижното световно състезание по информатика в света . В 37-ото издание на олимпиадата, която се проведе в Боливия от 27 юли до 3 август, участваха 330 състезатели от 86 държави...
България се утвърди като водеща дестинация за дигитални номади в Източна Европа с най-бързия интернет в региона – над 100 Mbps дори в някои планински хижи – и с месечен наем под 400 евро. Градове като Банско, София и Пловдив разполагат с гъста мрежа..
Български ученици спечелиха два златни и два сребърни медала от най-престижното световно състезание по информатика в света . В 37-ото издание на..
Общественици настояха държавата да заеме позиция за ситуацията в Газа . "Докато в Международния съд на ООН върви дело по обвинения в геноцид, България..
България се утвърди като водеща дестинация за дигитални номади в Източна Европа с най-бързия интернет в региона – над 100 Mbps дори в някои планински..