Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерите на България, Румъния и Гърция се срещнаха на българска земя

Снимка: БТА

Премиерите на три балкански държави - България, Гърция и Румъния - Николай Денков, Кириакос Мицотакис и Йон-Марчел Чолаку проведоха среща в резиденция "Евксиноград" край Варна. Основен акцент беше поставен на транспортната, енергийната и дигиталната свързаност на региона, особено в контекста на случващото се в Украйна и Израел.
 
"Европа повече не може да си позволи да бъде разединена, да няма пътища, които да свързват съседните държави, да няма енергийна свързаност и по този начин да се оказва зависима от външни фактори", подчерта Николай Денков. 

Беше разгледан конкретно проектът за коридор от Солун през Кавала, Александруполис, Бургас и Варна до Констанца с възможност за удължаване към Молдова. Идеята е по трасето да бъде изградена модерна транспортна, комуникационна и енергийна инфраструктура, която ще активизира икономическите и политическите връзки между включените държави. 

Премиерите подчертаха желанието си да превърнат целия регион в център на международна свързаност и пренос на зелена енергия. Срещата беше инициирана от Денков при визитата му в Атина през август.

Събеседниците обсъдиха и присъединяването на България и Румъния към Шенген, както и европейския път на Западните Балкани като лост за стабилност в региона. "Надявам се да намерим правилния подход на България и Румъния, за да не бъдат страните ни държани в ъгъла необосновано. Право на България и Румъния е да бъдат присъединени", подчерта Йон-Марчел Чолаку.

Участниците в срещата остро осъдиха нападението на палестинската групировка "Хамас" над Израел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Очаква ни поредният горещ и сух ден с температури в низините до 41°

В петък  минималните температури ще са от 18 до 25°. В София ще е 20°. През деня ще бъде слънчево и отново горещо. Ще духа слаб вятър, предимно от изток.  Максималните температури ще бъдат между 36 и 41°, в столицата ще е около 37°. По..

публикувано на 24.07.25 в 18:20

Опозицията настоява за гласуване на по-високи заплати за медиците до края на юли

“Продължаваме промяната" – "Демократична България”, “Алианс за права и свободи” и “Морал, единство и чест” внесоха искане до председателя на Народното събрание Наталия Киселова за свикване на извънредно пленарно заседание, на което да бъдат разгледани..

публикувано на 24.07.25 в 16:52

Разкриха ОПГ, оглавявана от руски гражданин, за обращение на фалшиви банкноти

Организирана престъпна група за прекарване в обращение на фалшиви банкноти – долари и евро, както и за държане на неистински български левове е разкрита в Пловдив, съобщи БТА. Арестувани са шестима души, включително нейният ръководител. Начело на..

публикувано на 24.07.25 в 14:41