Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Близкия Изток – поглед от България

Снимка: БГНЕС

„Чуваш сирените, те престават и после започват пукотевиците, гърмежите... Не знаеш дали след 3-4 секунди ще оцелееш!“ – така описа първите атаки над Израел българският музикант Васко Василев – Базилио, който се озова в епицентъра на военните действия в Тел Авив. Загиналите от двете страни на конфликта вече надхвърлиха 3000, голяма част от тях – цивилно население. Десетки чужденци бяха убити, ранени или взети в плен при нападението на "Хамас". По данни на АФП сред тях няма български граждани.

На фона на ескалацията на конфликта между Израел и радикалната ислямска групировка „Хамас“ българският президент Румен Радев свиква консултативната среща с председателя на Парламента, премиера, министри и шефовете на служби. На нея ще бъдат обсъдени заплахите пред националната сигурност на България, заради напрежението в Близкия Изток. Ще бъдат набелязани и мерки за намаляване на рисковете пред страната ни, както и необходимостта от технологично обновяване на структурите от системата за защита на националната сигурност.

Николай Денков

Българският премиер Николай Денков изрази мнение, че конфликтът в Израел е свързан както с войната в Украйна, така и със серията от преврати в Африка. Задълбочаването му, както и проточването във времето би оказало влияние на цените и инфлацията в България, което трябва да се има предвид на прага на зимата. В отговор на въпроси на граждани и медии вчера Денков посочи, че правителството „има готовност за допълнителен полет за евакуация на българи от Израел, ако има желаещи". Премиерът допусна и възможността България да направи опит за посредничество за решаване на конфликта между Израел и Палестина, но също така поясни, че рискът от ескалация е много сериозен, което прави търсенето на баланс много трудна задача.

Стефан Тафров

САЩ, Израел и Египет водят разговори за извеждане от Газа на цивилните към Египет. Това би ограничило щетите сред цивилното население при евентуална сухопътна намеса на Израел там, посочи българският дипломат Стефан Тафров, бивш посланик на България в ООН. В интервю за БНР той изрази мнение, че ситуацията в Близкия Изток обективно обслужва интересите на Русия, която действа в региона и чрез своя съюзник Иран. За да се ограничи регионалната ескалация на конфликта и Израел, и САЩ до този момент не обвиняват Иран, каза още дипломатът и допълни, че в момента, в който Иран нареди на "Хизбула" да открие втори фронт, ескалацията ще започне.

„Това, което извърши терористичната организация „Хамас“ в Израел е толкова безпрецедентно – да влизаш в домовете на хората, да избиваш деца, възрастни хора, жени, да отвличаш и изнасилваш – това действително не се е случвало досега дори и в този конфликт и затова предизвика потрес в целия свят. По тази причина реакциите и предупрежденията спрямо очакваната ескалация от израелска страна са доста сдържани. По-важното е, че има една практическа страна от очакваната сухоземно нахлуване на Израел в Ивицата Газа, което очевидно ще се случи, защото всъщност планът на „Хамас“ е да се предизвика реакцията първо на самите палестинци на Западния бряг, да се предизвика откриването на втори фронт на север, като "Хизбула" нападне Израел и по този начин да се сложи край на изолацията на "Хамас" в самата Ивица Газа. „Хамас“ губи популярност сред самите палестинци в Газа – тъй като терористичният характер на действията им ги обрича на изолация и бедност. Отношенията на „Хамас“ с палестинското правителство също се влошаваха. И най-вече „Хамас“ се опасяваше какво ще стане ако се стигне до установяването на дипломатически отношения между Саудитска Арабия и Израел и очаквано излизане на Израел от дипломатическа изолация в арабския свят."

Владимир Чуков

"Основната причина да бъде нападнат Израел е евентуалното установяване на дипломатически отношения със Саудитска Арабия, постигнато с посредничеството на САЩ" – в това е убеден и арабистът проф. Владимир Чуков. По думите му, няма как без помощта на Иран да се организира подобна мащабна акция от страна на "Хамас". Пред БНР той прогнозира, че в официална ислямска среда ще се реши как да реагират всички външни фактори, които няма как да не бъдат съпричастни с това, което става в момента в Ивицата Газа.

"Иран не желае тези дипломатически усилия да дадат плод. Нека да припомня, че израелски министър на транспорта беше в Саудитска Арабия два дни преди „Хамас“ да започне своята агресия. Трябва да кажем ясно и открито, че Иран иска в момента да посочи като предатели всички онези, които сключиха дипломатически отношения с Израел, и да сплаши саудитския престолонаследник да не влиза в такива, защото Саудитска Арабия е религиозен лидер на ислямския свят“ – обясни проф. Чуков, допълвайки че тази война ще има огромен резонанс в глобален план.

„Има световни сили, които имат интерес този конфликт да продължава“ – посочи пред БНР Хайри Хамдан, поет и преводач от палестински произход, който живее в България. По думите му, ключовете са в ръцете на Америка и Израел. САЩ имат бази, за секунди могат да се намесят, подчерта той. Категоричен е, че въпросът трябва да се реши от корените му. "Става дума за свобода, за ясни граници на една палестинска държава".


„Има цели квартали и малки градове в Газа, които са изтрити от лицето на земята. Тази битка е продължение на това, което се случва от десетилетия, защото липсва политически поглед, или проект за окончателно решаване на въпроса“ – казва Хайри Хамдан и отказва да слага знак на равенство между палестинския народ и „Хамас“:

„Мисля, че за равенство не може и дума да става, тъй като палестинска държава няма. В този контекст искам да ви кажа, че палестинският народ , въпреки всички опити да бъде депортиран, разрушавани домовете му – той е фактор. Не може на една малка земя като Палестина и Израел да живеят 5,5 млн. палестинци и да бъдат пренебрегвани толкова десетилетия. Израел опитва всичко да елиминира този фактор като решаващ. В тази държава живеят два народа! И в момента, в който Израел се откаже от принципа на прилагане на силата и тръгне по посока на политиката, че хлябът и благата са за два народа, тогава ще има някакъв хоризонт за решаване на тоз казус."

„Познавам Израел, неговите хора – това, което се случи, е толкова ужасно, то не може да се понесе“ – казва българската журналистка с еврейски корени Зелма Алмалех:

Зелма Алмалех

"Чувствам се зле, само като си представя всички тези деца и мирни хора. Това, за съжаление, стана някакво едва ли не всекидневие в нашия глобален свят. Но понеже става дума за Израел, бих цитирала един от най великите политици на ХХ век Голда Меир – първата жена министър-председател на Израел и една от първите в света: "Ние можем да простим на арабите това, че убиват нашите деца, но не можем да им простим това, че ни принуждават да убиваме техните". И още нещо – ще цитирам по памет Шимон Перес, който в едно интервю каза: "Ние ще се разберем с арабите тогава, когато те започнат да уважават жените и децата си". Трудно се преживява, когато са убивани мирни хора и аз трудно мога да говоря за това.“

Съставил: Елена Каркаланова (по интервюта на Силвия Великова и Людмила Железова, БНР- „Хоризонт“)

Снимки: БГНЕС, БТА, Радостина Билярска

По публикацията работи: Ергюл Байрактарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 21 ноември 2024 г.

В „България днес“ отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергий Павлов, предстоятел на храма „Успение на Пресвета Богородица“ в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...

публикувано на 21.11.24 в 19:00

Бурен вятър и температури в широки граници

В петък вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България – бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
29 СУ в София, където учат децата от румънската гимназия в момента

Румънската гимназия може да се премести в центъра на София

От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на София, съобщи БТА. Като възможна нова локация се обсъжда част от сградата на Професионалната гимназия..

публикувано на 21.11.24 в 16:59