14 октомври е особено тържествен за жителите на Севлиево, тъй като това е празникът на града, в който се почита покровителката Св. Петка. Денят започва с празнична света литургия, след което всички се пренасят на площада. Там пък царува тиквата, която открай време е символ на града. Следват конкурси и награди - за майстори на тиквени специалитети и за земеделците, отгледали най-големите и най-дълги тикви тази година.
Празникът на тиквата в Севлиево е кулминацията на традиционния Есенен панаир в града, който има дълга история – за първи път се провежда през 1922 година, утвърден е от Министерството на земеделието и има важно значение за развитието на икономиката на Севлиевския край.
За Деня на Севлиево празнично настроение носи и богата палитра от гостуващи артисти- пътуващият фестивал „Улицата” ще оживи пешеходната зона около обед, а след това в спортна зала “Дан Колов” ще започне съборът на “Северняшки гайтани”- изпълнители от клубовете за български народни хора. Няма как да мине празникът и без игрите с “Традиционно хоро по тиквено време”. До полунощ ще бъдат отворени вратите на Градската худ. Галерия „Асен и Илия Пейкови” и Музей на съвременното изкуство и Хаджистояново училище. Очаквани гости в Севлиево са Владимир Михайлов - победителят в голямо телевизионно шоу и фолкдивата Малина.
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..