Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През ноември в България ще пристигне голяма бизнес делегация от САЩ

Кенет Мертен
Снимка: БГНЕС

САЩ не са намесени в завръщането на разследвания бизнесмен Васил Божков в България, увери пред "Нова телевизия" американският посланик в София Кенет Мертен. "Беше голяма изненада за нас, когато Божков се прибра в България. Свързахме се с колегите в Дубай и те ни увериха, че нямат никаква роля", посочи Мертен по повод твърденията на бившия хазартен бос, че е съдействал на американските власти и е предоставил важна информация, сочеща, че е изнудван от хора във властта. САЩ не обсъждат включването на нови български имена по закона "Магнитски", добави дипломатът. 

Посланикът отрече Вашингтон да е намесен в съставянето на последното правителство в София. "Това не е вярно. Ролята ни не е да се намесваме във вътрешната политика на страната. За това си има избори и работим с тези, които изберат българите", каза Мертен. Американското посолство се радвало да види стабилно българско правителство, което работи за постигане на ползи за българските граждани и с партньорите от ЕС и НАТО. В тези трудни времена това е особено важно. Благодарение на стабилното правителство през ноември в България ще пристигне голяма бизнес делегация от САЩ, анонсира Мартен.

Той заяви, че разбира ролята, която е изиграла Русия за България в миналото. "Но работата ми тук е да се съсредоточа върху настоящето и бъдещето. Вярвам, че България е взела редица решения през последните години да се присъедини към ЕС и НАТО. Вярвам, че повечето българи разбират, че бъдещето на младите е ориентирано към европейските партньори или Северна Америка. Не вярвам, че има много хора, гледащи на Русия като на икономическото или политическо бъдеще за България", заяви посланикът на САЩ.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гимназисти постигнаха едно от най-добрите представяния за България в iGeo

Най-добрите български ученици по география спечелиха 4 медала от най-престижното световно състезание по география. На 21-вата Международна олимпиада по география iGeo гимназистите завоюваха 3 сребърни и 1 бронзов медал, като направиха едно от..

публикувано на 01.08.25 в 14:35

Връчиха наградите за плакати, рекламиращи българския туризъм

Три равностойни награди и 8 поощрителни отличия за туристически плакат на тема “България“ присъди журито на конкурса на Международното триенале на сценичния плакат и Министерството на туризма. Журито ръководено от проф. Божидар Йонов прегледа..

публикувано на 01.08.25 в 12:18

Защо всяко лято горските пожари ни "изненадват"?

Вече две седмици България гори, или вече може би само "тлее", след като в четвъртък главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", заедно с вътрешния министър Даниел Митов обяви, че..

публикувано на 01.08.25 в 12:10