Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лукойл" не преговаря за продажба на рафинерията в Бургас

| обновено на 19.10.23 в 14:41
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Литаско" - регистрираното в Швейцария търговско подразделение на руската компания "Лукойл", не е получавало оферти за "Нефтохим Бургас" и не преговаря за продажба на рафинерията. Това са съобщили за "Bloomberg" от "Литаско", дружеството което управлява различни активи на "Лукойл" в Европа.

Позицията идва след заявление на финансовия министър Асен Василев пред в-к "Financial Times", че под натиск от българското правителство "Лукойл" е започнала процес на продажба на "Нетфохим"- Бургас и има интересуващи се купувачи.

От "Литаско", която е мажоритарен собственик на българската рафинерия, изтъкват, че са швейцарска компания и не са назначавали публична или частна организация да търси потенциални купувачи. В позицията се допълва, че по европейското законодателство намеренията за такава покупка се обсъждат първо между заинтересованите страни, а след това с държавата, където се намират активите.

Има интерес, а не преговори за продажбата на рафинерията “Лукойл Нефтохим Бургас”, уточни премиерът Николай Денков, запитан дали има разминаване в информацията за евентуалната продажба на “Лукойл” след обявената позиция на “Литаско”, че не е получило оферта и не води преговори за рафинерията. “Аз самият съм виждал, че има интерес в разговори с различни компании. Централата на “Литаско" каза, че не се водят преговори. Това са два различни етапа”, заяви премиерът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България работи за ускоряване изграждането на втора железопътна връзка с Турция

Подготвяме варианти за развитие на втория железопътен граничен преход между България и Турция по линията Ямбол – Елхово – Лесово – турска граница – Одрин. Ще предложим това трасе за обсъждане на съвместната българо-турска работна група, заяви..

публикувано на 20.06.25 в 09:12

Сърцето на София е сцена за фестивала "Лято в КвАРТал"

В най-дългия уикенд на годината – 20 и 22 юни, в София ще се проведе фестивалът "Лято в КвАРТал". Цялата софийска улица "Триадица", в непосредствена близост до сгрдата на Централната минерална баня, става пешеходна зона за събитието, предаде БТА...

публикувано на 20.06.25 в 08:10

В петък – температурите ще се понижат, ще превали, възможни са градушки

В петък , 20 юни,   минималните температури ще са от 15 до 21°, в София – 17°. Преди обяд ще бъде слънчево. Около и след пладне ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места, главно в Южна и Източна България, ще има..

публикувано на 19.06.25 в 18:25