Кръст-енколпион излезе наяве при археологически проучвания на античната крепост Алмус в крайдунавския град Лом. Кръстът е на около 1100 години и е бил изработен при управлението на цар Симеон Велики от (от 893 до 927 г.), смята ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей към БАН. Този вид кръстове възникват през късната античност – около V век след Христа. Те са били кухи в средата. В тях са поставяни мощи на светци или парчета от светия кръст и се е смятало, че по този начин те пазят преносителя на кръста, твърди гл. ас. д-р Владислав Живков, цитиран от БТА.
Намереният енколпион на територията на крепостта Алмус е в пласт, обхванат от някогашен пожар. Той ще бъде реставриран в лаборатория и едва тогава ще стане ясно дали още пази във вътрешността си парченца от мощи на светец. Ако бъдат открити такива, те ще бъдат предадени на някой православен храм в Лом. Сходни кръстове са открити край близкото до Лом село Якимово, както и в тогавашната столица на първата българска държава Велики Преслав. Старата столица е и вероятното мястото, където са изработени двата кръста от Лом и Якимово, предполагат учените.
Снимки: БТА, Владимир Недев (БНР Видин)
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...