Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът ни в САЩ Георги Панайотов изнесе лекция в университета "Джордж Вашингтон“

Снимка: Посолство на България в САЩ

Българският посланик в Съединените щати Георги Панайотов изнесе лекция пред студенти от университета "Джордж Вашингтон“ на тема “Може ли дипломацията да спаси основаващия се на правила международен ред”, съобщиха от посолството ни в страната. Той говори пред 200 първокурсници от Факултета по международни отношения по повод 120-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и САЩ. 

Дипломацията и трудната ѝ роля за отстояването на мира в настоящия глобален контекст са били сред акцентите на лекцията. В нея Георги Панайотов е откроил и фигурата на първия български посланик в САЩ Стефан Панаретов, който е преподавал именно в този университет и факултет в годините след края на професионалната си кариера.

Посланикът ни е отбелязал също категоричната евроатлантическа ориентация на България, ролята ѝ за стабилността на Балканите и Европа, предоставяната хуманитарна и военна помощ за Украйна, солидарността с Израел.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 31 октомври 2025 г.

В "България днес" на 31 октомври слушайте: 01:50 – Актуално от България и сънародниците по света 13:06 – По съседски - обзор на по-важното от Балканите В очакване на 1 ноември- Деня на народните будители 25:08..

публикувано на 31.10.25 в 19:00

Ноември започва с топло есенно време

В събота минималните температури ще са от 3 до 8°, по Черноморието - до 10°, в София ще е около 3. През деня ще е слънчево с разкъсана висока облачност, преди обед на места в равнините ще има мъгла. Ще бъде почти тихо или със слаб вятър от..

публикувано на 31.10.25 в 18:30

Българите са сред най-малко ползващите влакове в ЕС

Железопътният превоз на пътници в ЕС е нараснал с 5,8% през 2024 г., показват публикуваните днес данни на статистическата агенция Евростат. През миналата година с влакове са извършени 443 милиарда пътникокилометра, което е най-високото ниво,..

публикувано на 31.10.25 в 17:45