Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въоръжението с новите Ф -16 налага промени в структурите на армията

Ф-16 Блок 70
Снимка: "Локхийд Мартин“

Според Плана за развитие на въоръжените сили до 2026 г., още тази година е необходимо да се наложат промени в структурите на армията заради новите изтребители, които трябва да бъдат доставени през 2025 г. В доклада на министъра на отбраната Тодор Тагарев с актуализацията до Министерския съвет, който е публикуван за обсъждане, се посочва, че ще има и единна структура за защита на силите, адаптиране на командването и управлението. 

Промените са свързани с доставката на първите самолети Ф-16 Блок 70 през 2025 г. Освен това, заради Щабния елемент за интегриране на сили на НАТО (NFIU) и Многонационалната инициативата за съхранение на боеприпаси, са предвидени и промени в логистичното осигуряване. Част от промените са поверителни, но ако не се осъществят, България няма да може да изпълни международни ангажименти и ще продължат затрудненията при командването и управлението.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български деца творят по темата "Слънчевите руни в българските носии и история"

Дългогодишната работа като учител, художник и културолог подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище "Никола Йонков Вапцаров" да направят изложба с рисунки на български носии и шевици . Учениците, реализирали..

публикувано на 11.05.25 в 00:28

Слънчево преди обяд и дъждовно в следобедните часове

През нощта , над по-голямата част от страната ще е предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ над Югозападна България все още ще има купесто-дъждовна облачност и на места ще превалява дъжд. Минималните температури ще са между 5° и 10°, в София..

публикувано на 10.05.25 в 19:15

Хирургията в България е на високо ниво

ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в областта на хирургичната онкология и гастроентерология. Във форума взе участие и френският хирург..

публикувано на 10.05.25 в 16:35