Кой и за какво гласува днес
Право да избират общински съветници и кметове имат граждани над 18-годишна възраст, регистрирани по постоянен и по настоящ адрес на територията на страната към изборния ден, като поне единият от адресите е на територията на съответната община, а в избори за кмет на кметство – на територията на кметството.
Избирателите, които са променили адресната си регистрация след 28 април, имат право да гласуват по предишен адрес.
Българските граждани с двойно гражданство, които нямат настоящ адрес извън страната, и отговарят на горепосочените условия, могат да гласуват в местните избори през 2023 г.
Право да гласуват имат и гражданите на страни-членки на ЕС, които не са български граждани, имат статут на продължително или постоянно пребиваващи в България и са живели най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място, притежавайки адресна регистрация там.
Избори за кмет на кметство се произвеждат в селищата, в които са регистрирани повече от 100 души с постоянен адрес.
За участие в изборите в ЦИК са регистрирани 58 партии и 9 коалиции, а за доверието на избирателите ще се надпреварват над 8 хил. кандидат-кметове на общини, кметства и райони и над 30 хил. кандидати за общински съветници, от които 10 са чужденци. При желание избирателят може да гласува с преференция за определен кандидат за общински съветник от листата на дадена политическа сила.
Продължителност на изборния ден
Изборният ден започва в 07:00 ч. и завършва в 20:00 ч. Ако след този час пред секциите има чакащи, гласуването може да бъде удължено до 21:00 ч.
Агитацията и предварителното съобщаване на резултати в изборния ден са забранени. Социологическите агенции обявяват прогнозните резултати в края на изборния ден – след 20 часа.
Балотаж – защо и кога
Според социологическите проучвания ни очаква и втори тур, който ще се проведе на 5 ноември там, където никой от кандидатите за кмет не получи повече от 50 % от подадените действителни гласове. На балотаж ще отидат кандидатите за кмет с най-високите два резултата от първия тур.
Преди изборите министърът на регионалното развитие Андрей Цеков предупреди за необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес в някои райони, променящ електоралния баланс на определени населени места и предизвикващ съмнения за изборен туризъм. Така се оказа, че къща в гр. Стамболийски е приютила 652-ма живущи, апартамент в софийския жк. "Люлин" е населяван от 99 обитатели, а на адрес в гр. Горна Оряховица, който е поле без сграда, живеят 138 избиратели.
Проследяване на вота
За тези местни избори са регистрирани 15 организации с наблюдатели и 4 социологически агенции.
Снимки: Централна Избирателна Комисия, БТАПоставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори, а останалите 4,7% се колебаят. Това показва независим телефонен сондаж на новата социологическа..
Навършват се 40 години от първия протестен митинг срещу насилствената смяна на имената на българските турци от комунистическия режим. На днешния ден през 1984 г. в ардинското село Млечино се събират над 3 хил. души от близките села Горно и Долно..
Делник с аромат на празник – такъв е днешният 23 декември в страната ни? „България днес“ ще ви предложи едно пътуване из историята и традициите на Коледа по нашите земи и ще ви напомни, че за поредна година и ние си имаме Коледно село. Празничната..
Честито Рождество Христово, скъпи сънародници! На днешния голям християнски празник пожелавам всеки български дом да бъде изпълнен със здраве и..
В четвъртък ще е облачно. Валежите ще продължат и ще са значителни в Централна Северна България, където ще пада сняг. Във високите котловинни полета в..
С Коледа идва надеждата за нови възможности! Екипът на Радио България отправя към всички вас, скъпи сънародници по света и у нас, пожелание за здраве,..