Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК са категорични, че няма да има машинен вот

Премиерът Николай Денков призова ЦИК да преразгледа решението си за машинния вот

| обновено на 28.10.23 в 16:11
Снимка: БТА

Според премиера Николай Денков, ЦИК има всички основния да преразгледа решението си за отмяна на машинното гласуване. На брифинг в Министерския съвет, Денков припомни, че на миналите местни избори е имало над 660 хиляди бюлетини, обявени за недействителни, а решението на ЦИК е въз основа на доклад на ДАНС и то преди изтичането на срока за сертифициране на машините.

По-рано днес, говорителят на ЦИК Росица Матева коментира, че изнесената информация от доклада на ДАНС за заснемането на хеш кода е подвеждаща, тъй като това е публичният код, който се предоставя на всички комисии. По думите ѝ, става дума за действия, извършени на 25 октомври, извън всякакви процедури и правила и докладът на агенцията за национална сигурност е доста смущаващ. Затова ЦИК няма да отмени вчерашното си решение за гласуване само с хартиени бюлетини. 

Противно на решението на ЦИК, ОИК към Столична община счита, че съображенията на органа, изложени в акта му са неясни и на практика се приравнява на липса на мотиви, което е нарушение на съдопроизводствено правило. Освен това, забраната на машинния вот не поражда обвързващо действие.

В отговор, Росица Матева подчерта пред бТВ, че всички ОИК са длъжни да изпълнят решението на ЦИК и в страната няма да се гласува с машини. Матева изрази недоумението си, че ОИК-София е взела решение да се гласува с машини, тъй като ЦИК не е дала разрешение машините за гласуване да напускат склада. „Кой е дал разрешение машините да тръгнат из страната - на този въпрос трябва да отговори министърът на вътрешните работи", изтъкна Матева.

Депутатът от ПП Никола Минчев призова обаче общинските избирателни комисии и органите на МВР да не бързат с връщането на машините за гласуване в София и да изчакат изясняването на случая до края на деня.

В телевизионно интервю, главният секретар на МВР Живко Коцев изтъкна, че МВР ще изпълни закона и в днешния ден ще поеме охраната на всички избирателни секции.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 12 август 2025 г.

В "България днес" на 12 август слушайте: 00:20 - Актуално от България днес 08:30 - Българското неделно училище "Аз Буки Веди" вече 16 години учи децата на сънародниците ни в Кьолн на българско четмо и писмо – интервю на Диана Цанкова с..

публикувано на 12.08.25 в 19:00

За 10 области в Западна и Централна България има жълт код за горещини

В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната –  умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 32..

публикувано на 12.08.25 в 18:15

Асоциация на завършилите университет у нас се превърна в мост между България и Йордания

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..

публикувано на 12.08.25 в 16:54