Филмът на Стефан Командарев “Уроците на Блага” спечели голямата награда на журито на фестивала в Рим. Лентата е и българското предложение за "Оскар". Тя е копродукция на България и Германия.
Филмите на Festa del Cinema di Roma/Romе Film Fest са оценявани от жури, съставено от професионалисти в областта на киното, културата и изкуствата. Категорията, в която се състезава „Уроците на Блага“ е „Конкурс за прогресивно кино – визии за света на утрешния ден“. Българският филм е спечелил в конкуренция с още 17 филма от различни страни. “Уроците на Блага” вече спечели "Кристален глобус" от фестивала в Карлови Вари.
В главната роля е актрисата Ели Скорчева, която се връща в киното след 30 години пауза. Героинята на Скорчева е наскоро овдовяла учителка, която попада в капана на телефонни измамници и губи всичките си спестявания, направени за гроба на съпруга ѝ. Впоследствие тя получава съблазнително, но и подозрително предложение за работа, а моралният ѝ компас започва драматично да се обърква. Филмът е създаден с много проучвания и срещи както с жертви на телефонни измами, така и с разследващи полицаи, но и с един истински организатор на престъпната схема.
"Емоция и гордост! ...ГОЛЯМАТА НАГРАДА!!!! Първо чух суперлативите за играта на Ели Скорчева....после чух филма на Стефан Командарев...и после виках и плачех!!!Сега още повече вярвам и знам - Българската култура, българският талант, България....За мен, която от години съм далеч физически, но близко с душата ми - днешната награда на колегите няма цена!!! Благодаря ви!!" - гласи емоционалният пост във фейсбук на директора на Българския културен институт в Рим Жана Яковлева, написан веднага след събитието.
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..