Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите от Газа са евакуирани с първата група чужденци

Снимка: БТА

36 български граждани и членове на семействата им бяха изведени успешно от ивицата Газа и вече са в безопасност в Египет. 37-ият е пожелал да остане, съобщи вицепремиерът и външен министър Мария Габриел. 

„В сложна и изключително динамична обстановка, благодарение на координираните усилия на министерството и действията на представителствата ни в Кайро, Рамала и Тел Авив, извеждането на нашите сънародници през пропускателния пункт "Рафах" бе осъществено успешно, в първата възможна група, на която бе разрешено напускането на Газа. Бих искала да благодаря на всички ангажирани с постигането и осъществяването на преминаването", заяви Габриел. 

Състоянието на всички евакуирани е добро. Има непрекъсната връзка с представителствата в Кайро, Рамала и Тел Авив за предоставяне на най-добрата последваща грижа за сънародниците ни, информират от министерството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 25 юли 2025 г.

В "България днес" на 25 юли слушайте: 04:25 Актуално от България и сънародниците по света 16:23 "По съседски" – събития от Балканите 24:40 Изложба в София – спомен за гребеца Васил Радев и неговите "3 секунди вечна преднина"..

публикувано на 25.07.25 в 19:00

Червен код за горещини е подаден в 12 области на страната, за останалите е оранжев

В събота  ще е слънчево и още по-горещо. В следобедните часове над планинските райони в Западна България, а вечерта и в северозападните ще се заоблачи и на изолирани места ще прегърми и превали. Ще духа до умерен югоизточен вятър.  Максималните..

публикувано на 25.07.25 в 18:00

България събира на олимпиада световния студентски математически елит

България ще бъде център на световния студентски математически елит, който ще се събере от 28 юли до 3 август 2025 г., в Благоевград, за 32-ото издание на най-престижната международна математическа олимпиада за студенти – International Mathematics..

публикувано на 25.07.25 в 15:47