Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството одобри закупуването на американски бронетранспортьори за армията

Снимка: АП

Правителството одобри договора за придобиване на 198 бойни машини "Stryker" от САЩ. Сделката е на прогнозна цена от 1,25 млрд. евро и е одобрена от комисиите по отбрана и финанси в парламента. 

Пентагонът и Държавият департамент на САЩ одобриха продажбата на 183 бронетранспортьора и оборудване за 1,5 млрд. долара, заедно с командни, медицински и обслужващи машини за състава на една механизирана бригада по стандартите на НАТО. 

С решението правителството възлага на министъра на отбраната Тодор Тагарев да подпише договора веднага след като бъде одобрен от парламента. Придобиването ще позволи да се преодолее част от дефицита от способности в Сухопътни войски. Началото на доставките с по 10 машини на месец е заложено за третото тримесечие на 2025 г., а финалът през 2028 г. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пипи се усмихва от кориците на книги на български език в изложба на открито

Издателска къща "Пан" представя изложба "80 години Пипи Дългото Чорапче" с кориците на всички издания за червенокосата лудетина Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, излизали на български език. Събитието ще се състои в..

публикувано на 31.07.25 в 07:00

Температурите ще са без промяна, очакват се валежи над Южна България

В четвъртък  минималните температури ще са от 15° до 22°, в София – 16°. През деня, от югозапад на изток-североизток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има кратки валежи с гръмотевици. Главно в Южна България валежите ще са интензивни,..

публикувано на 30.07.25 в 20:04

Напусна ни Константин Иванов - изтъкнат журналист международник

На 87-годишна възраст, на 28 юли т. г. е починал един от най-изтъкнатите журналисти международници в България – Константин Иванов . За тъжната вест съобщи на сайта си Съюзът на българските журналисти . " Константин Иванов имаше едно от най-ярките..

публикувано на 30.07.25 в 17:17