Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на мозайките в Девня с нови експонати от II-III век

4
Музеят на мозайките в Девня
Снимка: Община Девня

Уникални находки от края на II и началото на III век от н.е. съвсем скоро ще станат част от експозицията на Музея на мозайките в Девня, който е сред най-посещаваните атракции в района. Сред експонатите, които ще бъдат подредени в новата витрина са арибаловиден съд, в който са се съхранявали благовонни масла, бронзова кана ойнохое с трилистно устие, бронзова патера – готварска принадлежност, която много напомня на съвременните тигани и др.


В експозицията ще бъдат изложени и бронзовите апликации с формата на малки мечешки и лъвски глави към сгъваем железен стол, който за жалост е прекалено ерозиран, за да бъде реставриран.

Новите експонати на Музея на мозайките са открити в неразграбена зидана гробница в квартал "Химик" на град Девня още през далечната 1993 г. "Гробницата – тухлена, покрита с каменни плочи, е от римския период на Марцианопол, но погребението е от тракийски тип, с трупоизгаряне", пояснява директорът на Музея на мозайките Иван Сутев. 

До момента обаче тези находки са били съхранявани във фондохранилището на музея заради липса на средства да бъдат реставрирани, за да придобият стойността на музейни експонати. През 2022 г. музеят и Община Девня печелят проект към Министерството на културата, благодарение на който са финансирани реставрацията и всички дейности по изработването на витрината и експонирането на артефактите.

Снимки: Община Девня


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34