В съботата преди Архангеловден (8 ноември), отбелязваме третата, последна за годината Задушница, в която почитаме паметта на починалите наши близки и сродници. Тя е посветена и на загиналите воини, затова в някои краища на България я наричат още "мъжка Задушница“.
Според православната традиция, на този ден след службата в църквата се прави панихида за всички покойници с обща трапеза, която свещениците прекадяват с тамян в края на молитвата. Хората преливат вино над гробовете и поставят запалена свещ, символ на вярата и безсмъртието на душите. Накрая се поставят и цветя до лика на починалите, за припомнят добродетелите им.
Тази вечер, в 18 часа, в двора на Голямата базилика в Плиска беше отслужен молебен, последван от празничен концерт, посветен на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 г. от създаването на българската азбука. Започват честванията..
"Има ли силна вяра и молитва, светецът ще ти помогне и ще пренесе твоята молитва до Бог", убеден е отец Георги Марков от храма в софийското село Горни Лозен, и допълва, че многократно е виждал чудесата, които Свети Георги прави и днес. Мощите на..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик княз Боян Български. За покръстването преговарял с папа Николай, но приел Христовата вяра от Изток..
На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази..
На 8 май честваме паметта на свети апостол и евангелист Йоан Богослов и на преподобни Арсений Велики. Успението на свети апостол и..