От 4 ноември 2023 г., Българска агенция по безопасност на храните започва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс, съобщи БНТ като цитира БАБХ.
Ваксинацията, която ще обхване 50-километровата зона, в общо 23 области ще се осъществява чрез специално оборудвани самолети и на ръка.
Кампанията по ваксинация ще продължи през целия месец ноември, като самолетните пръскания ще се определят и ще зависят от атмосферните условия.
Ваксинацията е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.
В сряда още през нощта над западната половина от страната ще се развива купесто-дъждовна облачност, на места с интензивни кратки валежи от дъжд. Ще има условия за градушки. До сутринта валежите ще достигнат и източните райони. Сутринта минималните..
Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави българския военен контингент от състава на мироопазващата мисия на НАТО в Косово (KFOR) по случай Деня на храбростта и празника на Българската армия. Тя присъства на официална церемония в Прищина. "Вие сте..
Денят на храбростта – 6 май беше отбелязан на Гергьовден и пред Българския военен мемориал в Ново село, предаде БГНЕС. Мемориалът, където са положени тленните останки на 71 български военни е край град Струмица. Там е само едно от 471 български..
"Два "Кугъра" ще придружат Ми-17, който ще спусне българския трикольор. Военните паради се правят регулярно, за да се покаже славата на армията и да се..
През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ..
В "България днес" на 6 май – Гергьовден, слушайте: 07:07 – Защо на най- старата икона в България са изобразени св. Георги и св. Димитър заедно?..