Триптих от светлина под купола на столичното Ларго – съхранило усещането за друго време. Такова мистично преживяване обещава Академия Орфика на столичани и гостите на града. Преминаващите през зоната в съседство с една от метростанциите ще бъдат подтикнати не просто да надникнат, но и да се присъединят към случващото се.
От днес до четвъртък, 09. ноември, представители на различни изкуства ще рисуват художествени, словесни и музикални картини сред останките на древен римски град.
"В творчеството се съдържа архитектура, възможност да се създават нови светове, затова и Ларгото е много подходящо място – казва дигиталният артист Диляна Ангелова. – С този висок таван, с този стъклен купол той предразполага твореца да построи едно съвсем ново измерение, което да бъде като оазис в града. И в него хората да се откъснат от шума на всекидневието, да отпочинат и да предприемат вътрешно пътуване с помощта на образ, слово, музика."
Според организаторите събитията имат връзка помежду си и преливат едно в друго съвсем естествено. Ако се следва нишката им, кулминацията ще настъпи последната вечер.
"Първата е наречена "Раз-виделяване" и ще започне с откриване на изложбата – разказва авторът й Диляна Ангелова. – Ще бъдат представени 20 пана с размер 130 на 170 см, вдигнати на два метра и изпълнени в техниката дигитален колаж. По този начин Ларгото ще се превърне в своеобразна сцена, на която ще се създаде усещането за присъствие на хората от картините сред гостите на събитието. Допълнително това ще се добави като възприятие и когато сред поканените за вечерта бъдат разпознати някои от реалните модели, които са участвали в създаването на картините. Всяка от вечерите ще бъде обогатена с текстове и музикален пърформанс."
В картините си художничката претворява древни орфически концепции, доближавайки ги до модерния човек. Обединявайки изкуството си чрез една-единствена дума, тя неслучайно я разполовява.
"Раз-виделяването" за мен е като следващи една след друга стъпки и точно затова разделих думата – добавя Диляна Ангелова. – Начина й на изписване асоциирам с изкачването на стъпала, защото това всъщност е изкачването на мирогледа, на размишлението, на погледа на човека, който стъпка по стъпка достига до развиделяването – и външно, и вътрешно.”
Втората вечер – "Пилигрим на Светлината" – ще представлява поетичен пърформанс със стихове на поета Роман Кисьов. "Художник по образование с множество изложби у нас и по света, той владее до съвършенство връзките между образ и слово", казва за него Диляна Ангелова. Затова и стихотворенията ще бъдат в симбиоза с картините, за която ще допринесе и музикалният акомпанимент на Пламен Иванов – флейта, и Елица Александрова – арфа.
На третата вечер посетителите ще останат насаме със закодираните послания в картините, докато последната ще бъде открита с поетичен пърформанс на друг майстор на словото и образа – Бистра Сирин. Финалната беседа "Родината на Светлината и Светлината на Родината" пък ще обедини всички разглеждани теми.
"Беседата ще бъде представена от един съвременен будител, но нека да остане изненада", събужда любопитството Диляна Ангелова, за която изкуството е не просто професионална страст, но и път към себепознание и изграждане на нови светове.
Снимки: БТА, Академия Орфика, личен архив
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..