Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът защити ръководителя на ДАНС

Пламен Тончев
Снимка: БТА

Президентът Румен Радев защити председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев. Неговото уволнение преди втория тур на местните избори поиска премиерът Николай Денков. Причината е справка на ДАНС, която доведе до отмяна на машинното гласуване на първи тур.

"Една власт е силна със спазване на закона, а не с позициониране над него. Внимателно слушах премиера. В закона за ДАНС ясно са посочени основанията за освобождаване на председателя на ДАНС и сред тях не фигурира липса на доверие от страна на премиера. Оставката на Тончев се иска явно, защото е спазил закона, а не защото го е нарушил. По тази логика правителството трябва да подаде веднага оставка, защото огромно мнозинство от българите му няма доверие", поясни Радев.

В деня след балотажа президентът коментира и че местната власт ще трябва, освен всичко, да се справя и с последствията от рекордно ниската избирателна активност и понижената вече легитимност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Остров Св. Анастасия

Авторитетна турска медия представя остров Св. Анастасия и комплекса "Акве калиде"

Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..

публикувано на 19.07.25 в 08:00

Народни носии и обичаи от цяла България представят този уикенд в Рибарица

Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..

публикувано на 19.07.25 в 07:00

Над 120 участници във възстановка на битката на Бузлуджа

За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..

публикувано на 19.07.25 в 06:00