Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваме 125 години от освещаването на желязната църква "Свети Стефан“ в Истанбул

Снимка: mfa.bg

Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел посети българската желязна църква "Св. Стефан“ в Истанбул, заедно с министъра на културата Кръстю Кръстев.

През 2023 г. се навършват 125 г. от освещаването на храма. Вицепремиерът подчерта, че църквата е символ на българското национално единство, обединение, светлина и бъдеще. Габриел отдаде дълбока почит на родолюбивите българи, съхранили българското културно-историческо наследство и изрази надежда, че то ще бъде запазено за бъдещите поколения.

Тържествата за годишнината бяха открити с литургия, водена от митрополита на Силиври Максим и архимандрит Харалампий Ничев. Беше открита изложбата "Желязната църква "Св. Стефан“ и българската памет на Цариградските българи“.


Габриел разговаря с Настоятелството на Фондацията на православните църкви на Българската екзархия в гр. Истанбул и на Фондацията на Българската православна църква "Св. Георги“ в Одрин. Тя приветства усилията им за опазване на българското културно-историческо наследство в Турция. "Можете да разчитате на подкрепата на българската държава“, заяви вицепремиерът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жури и публика избраха Анита Екенова от Лион за "Българка на годината" - 2024

Сред плеядата достойни българки, съхраняващи и разпространяващи българския език, култура и традиции по света, днес беше отличена Анита Екенова от Лион. Създателката на пътуващия фолклорен събор "На мегдана на другата България" беше удостоена с..

публикувано на 15.10.25 в 18:55
Снимка: Изпълнителна агенция за българите в чужбина

Броени часове до оповестяването на новата "Българка на годината"

20 номинации от 11 държави – това е броят на претендентките за отличието "Българка на годината"-2024, на името на "Св. Злата Мъгленска" , което Изпълнителната агенция за българите в чужбина присъжда от 2009 година насам. Както вярната..

публикувано на 14.10.25 в 12:00

Десислава Цветкова и нейните поетични съпоставки между България и Обединена Европа

Идвам в България да се зареждам с нови чувства – това сподели с нас Десислава Цветкова, която прекарва 14 години в столиците на Обединена Европа, работейки в администрацията на Европейската комисия. Отскоро Десислава отново е в родината си и черпи..

публикувано на 13.10.25 в 15:35