“Нефтохим“ е нарушавал петролното ембарго на ЕС и е изнасял произведени от руски петрол горива в ЕС и САЩ, съобщи пред БНТ Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрация (ЦИД). От март до юли 2023 г. "Нефтохим" в Бургас е изнасял горива, произведени от руски петрол, и собственикът "Лукойл" е натрупал 1 млрд. евро печалба за руския бюджет.
От ЦИД сочат два товара - 265 000 т нафта, доставени до пристанището в Ротердам, и още един товар, претоварен край Малта и пренасочен до Флорида. Оправданието е било, че "Нефтохим" няма достатъчно място да съхраняване на горивото. През първите 9 месеца на годината бургаската рафинерия е преработила 4,5 млн. тона руски суров петрол. Проучването на ЦИД е направено съвместно с Global Witness, пише сайтът "Politico".
В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..
Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..
"Обезпечаване на сигурността на прехода към еврозоната" – така е озаглавен форумът, посветен на мерките за сигурност при въвеждането на еврото, който ще се проведе днес в София. Той е организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България..
Представяне на културното наследство на Азербайджан в София организира за поредна година общественото сдружение "Подкрепа за развитието на..
Гнездящата популация на белия щъркел – една от най-обичаните птици у нас, се е увеличила с 33 процента през последните години, показват данните от..
В петък , 10 октомври, минималните температури ще са от 5 до 11°, в София – 7°. През деня облачността над страната ще е променлива, на места по-често..