На 13 ноември 1745 г. във Франция се ражда педагогът Валентин Аюи, на когото дължим появата на методиката за обучение на хора със зрителни увреждания, наречена тифлопедагогика. Отново там той основава първия в света интернат за слепи. В негова чест тази дата е определена и за Международен ден на незрящите.
Макар да няма точна статистика за броя на хората със средно/сериозно зрително увреждане или пълна слепота у нас, се смята, че те са около 400 000 души.
Увреждането превръща немалка част от тях в заложници, тъй като възможностите да намерят работа са ограничени. Лошо поставената тактилна маркировка, разбитите тротоари, объркващата звукова сигнализация на светофарите и още редица фактори превръщат публичната среда в почти недостъпна за тази група хора.
Въпреки неуредиците, с които са принудени да се справят, българите с различна степен на зрителни увреждания срещат известна подкрепа от Съюза на слепите в България, Национално читалище на слепите "Луи Брайл", което разполага с над 2000 книги от всички жанрове, записани в аудиоформат, както и отделни съмишленици, които искат да облекчат живота им с различни инициативи. Една от тях е проектът "Комиксилница – достъп до култура за зрително затруднени", реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура". Целта му е по примера на държави като САЩ, Белгия, Франция и Япония, в България също да се предлагат комикси, адаптирани за незрящи.
От дете Иван е страстен колекционер на комикси, които чете с интерес, до момента, в който през последните години зрението му прогресивно отслабва и той вече няма възможност да се наслади на картинките.
В ролята на помощници за сбъдването на неговата мечта влизат актьорите Георги Арсов, Мариела Димитрова и Светлана Смолева. С нейна помощ като режисьор на дублажа комиксите оживяват, записани на компактдиск.
Екипът вече е готов с две комикс истории, предоставени от техния автор Мая Бочева – "Русалии" (отпечатан и на Брайловата азбука) и "Пътешествията на Уики". Подали са и следващ проект, по който се надяват да получат финансиране за още шест или седем заглавия.
"Русалии", по думите на авторката, разказва за една тийнейджърска любовна история, пълна с доста фолклорни мотиви – издава част от сюжета Иван. – Бащата на едно момче заминава за Испания и изпраща сина си за лятото при двете му лели, които живеят във вилна зона над Своге. Там той се среща с една девойка на име Роси. Постепенно двамата се влюбват, но се появява трети човек, който смущава техните взаимоотношения, в един момент грабва девойката, хвърля я в реката и тя изчезва. Полицията не открива тялото ѝ, а 16-годишния Сами тежко изживява случилото се. Междувременно баща му се появява и двамата тръгват обратно към София. По пътя през Искърското дефиле, той вижда как млада женска фигура се появява от реката, където след секунди отново се гмурва, разпервайки русалска опашка".
Сюжетът в "Пътешествията на Уики" е доста по-детски, но историята също е поучителна.
"В нея става въпрос за едно момиченце, което намира едно голямо, шарено цвете. Докато го разглежда, над нея минава една вещица, поръсва цветето със специален прах, то повяхва и се превръща в летяща метла. Момичето яхва метлата и подгонва вещицата, за да потърси възмездие. Достига до Луната, където ѝ се случват много приключения. Среща млад рицар, говорещи мишки, спасява един град, пълен с цветя, от затрупване с боклук и се впуска в още много приключения."
В своето пожелание към общността по повод Международния ден на незрящите Иван изрази надежда въпреки неудобствата, които срещат, хората със зрителни увреждания да бъдат по-позитивно настроени към света около тях и да намират малките неща, които осмислят деня им и ги правят щастливи.
Снимки: Национален фонд „Култура“, Facebook /Мая Бочева, Facebook /Иван Карастоянов
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При съобразяване с принципите на правовата държава и разделението на властите, решението на въпроса с..
Частична вина за трагичната катастрофа на автомагистрала "Струма" , при която загинаха 45 души от Северна Македония има и Агенция "Пътна инфраструктура", реши Окръжният съд в Перник. Катастрофата стана около 2.00 ч. на 23 ноември 2021 г., на 31-ия..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..