60 представители на български фолклорни състави, от 15 държави, сред които Италия, Франция, Испания, Гърция, Норвегия, САЩ и от група „Мартеница", която е съставена изцяло от унгарци, участват във Втората творческа среща – семинар на ръководителите на фолклорни състави в чужбина. Тридневната проява в София е организирана в от Агенцията за българите в чужбина и Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина. Радослава Недялкова, която живее в Милано, Италия, и е председателя на Асоциацията, заяви че не е лесно българската култура и традиции да бъде опазена в чужбина, но е важно. „Всеки от нас има страшно много трудности в организирането, защото става дума винаги за финансиране, за намиране на зали, за осигуряване на преподаватели, дори намирането на хореограф, който да може адекватно да води часовете по народни танци. Всъщност, ние не правим само това. Ние правим мартенички, сурвачки, затова и смело казваме, че сме едни читалища в чужбина, защото всеки от нас започва с организирането на фолклорна група, но след това реално нещата прерастват в нещо много по-богато", подчерта Недялкова. „Наистина сме едни посланици на България из цяла Европа и вече и отвъд океана", допълни Недялкова.
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...