"Отношенията между България и Северна Македония трябва да бъдат като между добри съседи и е време и двете страни да го разберат и да работим за благото на нашите граждани", каза председателят на българското Народно събрание Росен Желязков на среща с представители на българската общност в страната. Говорейки в Културно-информационния център на България в Скопие пред представители на сдружения от Охрид, Прилеп, Велес, Битоля, Щип и Струга, Желязков посочи, че проблемите не трябва да се разглеждат през призмата на "винаги предстоящите избори“.
"За три десетилетия не съумяхме да намерим подходящия начин да говорим помежду си така, че младите поколения да се усещат като истински европейци в общия ни дом. Европа е мястото, където трудно и през много векове сме достигнали до достиженията на хуманизма, справедливостта и достойнството на личността, а България и Северна Македония са призвани да докажат, че споделят общите европейски ценности“, посочи Желязков, цитиран от БТА.
В неформална обстановка той се запозна с проблеми като езика на омразата, с които представителите на българската общност се сблъскват и очакванията им за намиране на решения за намаляване на напрежението между двете държави. "Общата история следва да направи Балканите по-обединени, по-силни и по-привлекателни за инвестиции. На тази база можем да градим мостове, да не се делим, а да се стремим към общо европейско бъдеще. Общото правило е, че мостове трябва да се градят, а който гледа назад, може да се спъне, вървейки напред“, посочи още Желязков.
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..