На 15 ноември започва вторият по продължителност пост в православната ни традиция, подготовка за честването на Рождеството на Господа Иисус Христос.
Смята се, че макар да продължава 40 дни Рождественският (Коледен) пост не е така строг като многодневните пости, предшестващи Великден и Успение Богородично. Дългият период на въздържание от храни с животински произход започва със заговяване на 14 ноември и взаимно опрощение, което успокоява мислите и подготвя вярващите за дългия период на духовно пречистване и телесни лишения, в който водещи следва да са думите на Св. Йоан Златоуст: "Ползата от поста не бива да те ограничава само във въздържание от ядене на блажна храна, защото истинският пост е отдалечаване от злини. Избягвай неправдата. Простѝ на ближния си оскърблението. Опростѝ делата на длъжника си".
Според Устава на Българската православна църква през първата седмица на Рождественския пост, както и от 20 до 24 декември включително, се консумира само растителна храна с олио. През останалите дни на поста (без сряда и петък) се разрешават безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.), които също се приемат за постни храни. Традицията повелява на 21 ноември – Въведение Богородично, и на 6 декември – Никулден, да се консумира и риба.
Вижте още:
Тази година празникът Рождество Христово за Българската източноправославна епархия в Съединените щати, Канада и Австралия е особено вълнуващ! Сбъднаха се дългогодишните молитви на митрополит Йосиф да има свой викариен епископ. Негов предишен викарий..
Пред прага на светлото Рождество Христово – Бъдни вечер, Негово Светейшество патриарх Даниил Български и митрополит Софийски отправи своето обръщение към всички чеда на Православната ни Църква. "Притихнали в молитва, събрани около топлото домашно..
Бъдни вечер е един от тези тихи семейни празници, изпълнен с надежда за дните, които предстоят. На границата между миналото и настоящето православните българи, където и да са разпръснати по света, се събират, за да посрещнат бъдните дни. По традиция..