Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ново издание на "Аз съм българка“ – фотопроектът, който направи фурор в социалните мрежи

7
Снимка: Радослав Първанов

"Аз съм българка“ – един фотопроект, който придоби широка популярност у нас и в чужбина, навърши 9 години. Великолепните снимки на габровския фотограф Радослав Първанов представят красотата на България и на българския фолклор чрез образа на млади българки, пазещи народните традиции.

През годините проектътпрерастна в поредица от изложби, а момичетата, включени в него са вече над 70. До момента снимки от "Аз съм българка“ са представяни на места като "Двореца“ в Балчик, Копривщица и други български градове, но също и в Народното събрание в София, в Милано, Китай, Лондон…


Всичко започва през 2014 г., когато Радослав среща едно момиче, облечено в народна носия в Копривщица.Образът на младостта, съчетан с историята и стариността на носията, предизвиквасилно впечатление. Фотографът решава да снима девойката, пременена в традиционен костюм, но не в Копривщица, а в родния й Пловдив. Кадрите предизвикват истински фурор в социалните мрежи и поставят началото на един дългогодишен проект. "Тогава си помислих, че колкото са красивите кътчета в нашата страна, толкова красиви момичета ще срещна", спомня си Радослав в разговор с Ваня Бахчиванова от БНР-Благоевград, и допълва:

"Затова подбрах 22 лица на 22 момичета, с които започнах да съставям карта на България, която да включва множество лица, носии и места с културно историческо значение и природни феномени, за да разкажа за историята на България, богатството на нашата култура, фолклор и традиции чрез младото чисто моминско лице на непорочния образ на българката и да го превърна в иконичен образ и пример, с който да дадем основание за вяра у по-възрастните, че оставят наследство в по-сигурни ръце."


В момента младият фотограф работи върху ново издание на проекта, под заглавие "Аз съм българка! - Пазителка на дома". Този път снимките разкриват битовите занимания на българката от миналото в една автентична атмосфера.

"В проекта се включиха 25 момичета, с които представихме 23 традиционни занимания от миналото в етнографския музей на открито "Етъра" край Габрово. Проектът ще бъде показан през следващата пролет“ – казва Радослав.

Интересното е, че вместо типичните фотомодели, пред камерата му се изправят одухотворени млади българки с лично отношение към наследството от миналото, а носиите, в които са облечени, са на бабите и на прабабите им. Оказва се, че момичетата са подбирани много внимателно.

"Освен че са пазителки на историята, на традициите, на родовата памет и на фолклора, те се занимават лично с фолклор и със свързаните с него изкуства. И това им личи, защото те са съвършени по външност, съвършени по дух и са най-красивите представителки на образа на българката. Тези момичета  не обличат носиите като еднократен акт, подобно на повечето фотографски модели, те го правят с гордост, с уважение и чест и така показваме същинското продължение на традицията", твърди Радослав.


"Аз съм българка“ възпява също и магнетичните местенца на България, като специално внимание в проекта е отредено на Българския Югозапад:

"Като едно от златните кътчета на България, Югозападът нямаше как да не присъства в проекта. Това е един изключително богат на фолклор край, с много добре запазени обекти, история и невероятно красива и разнообразна природа. В Пирин открих много вдъхновяващи места.Подбрахме атрактивни автентични костюми, които са лично наследство на самите момичета" – разказва фотографът Радослав Първанов.

Съставил: Венета Николова /по материал на Ваня Бахчиванова, БНР- Благоевград/

Снимки: Радослав Първанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: читалище „Искра 1898“ - Борово

Тайните на бялата халва и как един десерт съхранява стари нашенски обичаи

Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни пътешественици, халвата е била разпространен десерт по българските земи още през XVI век . Нашенската й..

публикувано на 26.11.24 в 10:30

Пазарът като културен феномен вчера, днес и утре

Едно от най-любопитните и колоритните места на всяко населено място е неговият пазар. Без значение дали е ежедневен или се случва в специален ден от седмицата, дали има специфика на продукцията, която предлага или не, пазарът е културен феномен, който..

публикувано на 07.10.24 в 10:30

Празник на занаятите на Самоводската чаршия във Велико Търново

Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..

публикувано на 22.09.24 в 10:35