Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи по света са сред кандидатите за търговски представители на България

Николай Павлов
Снимка: БТА

Сто деветдесет и четири заявления са подадените за 23-те свободни позиции за търговски представители на България в 21 държави по света. Обявените от Министерството на икономиката и индустрията конкурси са в три направления - "Европейски страни", "Руска федерация, страни от ОНД и Грузия" и "Азия, Африка, Америка и Австралия", предаде БТА. Сред кандидатствалите има и българи, които живеят в съответните държави със свободни позиции. Срокът за кандидатстване изтече на 17 ноември, сега предстои техният подбор.

Държавите, за които кандидатстват бъдещите търговски представители, са основно дестинации, в които за определен период страната ни не е имала търговски посланици. Местата са подбрани след анализ на потенциала и важността за България да има там своя представителна фигура. Например в САЩ за дълъг период страната ни не е имала търговски представител и това е причина за решението вече да има трима - във Вашингтон, Чикаго и Лос Анджелис, каза пред БТА заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов. Аналогична е и ситуацията при решението да се открие търговско представителство в Чехия и Португалия. Изведен е отделен район "Руска федерация - страни от ОНД и Грузия", като са отворени две позиции за кандидатстване - Баку, Азербайджан, с акредитация за Туркменистан, и Алмати, Казахстан.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мост на вярата - 3 епизод

Срещаме ви и с енориашите в Лондон, които не крият радостта и благодарността си, че вече всяка неделя могат да се черкуват в новия благолепен храм. Творчески екип на подкаста:  ▫️Дарина Григорова - автор на сценария, монтаж, репортер и водещ..

публикувано на 28.03.25 в 12:00

"Защо да учим в България" – разяснителни срещи за младежи в Албания

Експерти от Министерството на образованието и науката и от Изпълнителната агенция за българите в чужбина България, със съдействието на българското посолство в Тирана, проведоха среща в училището в с. Запод, област Кукъска Гора (Североизточна Албания) с..

публикувано на 24.03.25 в 15:59

Българите в Испания да бъдат внимателни заради бурята "Мартиньо"

Българското Министерство на външните работи съобщи, че бурята "Мартиньо" е достигнала Испания и е засегнала тежко испанските автономни области Мадрид (Comunidad de Madrid), Кастилия и Леон, Кастилия-Ла Манча и Галисия. Местните власти прогнозират,..

публикувано на 21.03.25 в 15:16