В знак на признание за значимата дългогодишна роля за утвърждаване на българския език и култура в Словакия и за поддържането на добрите двустранни отношения Илияна Йотова удостои с почетния плакет на вицепрезидента Българското средно училище "Христо Ботев“ в Братислава. Вицепрезидентът беше гост на тържественото честване на 75-годишнината на училището, създадено по инициатива и със средства на сънародниците ни в Братислава.
"Днес е празник и повод за голяма гордост – едно българско училище в центъра на Европа, което привлича все повече деца, става на 75 години“, подчерта в приветствието си Йотова. Тя припомни спомените, които пази от откриването през 2018 г. на 70-ата юбилейна учебна година в училището. „Помня и думите на тогавашния министър на образованието на Словакия, че българското училище е едно от най-добрите в словашката столица“, заяви вицепрезидентът.
"Уважаеми учители, във вашите ръце са утрешните достойни граждани на Словакия, на България, на нашето европейско семейство. Вие продължавате просветителското дело на Светите братя Кирил и Методий. Тяхната мисия тръгна от тези земи, но беше спасена в България от велики държавници, които са знаели, че за да има един народ бъдеще, трябват писменост, книжовност, духовност и култура" – посочи Йотова и благодари за подкрепата на родителите: "В будителската си роля учителите трябва да бъдат подпомагани от нас, родителите", посочи тя.
Към учениците вицепрезидентът се обърна с думите: "Имате необятни възможности. Дали ще продължите образованието си тук или в България, или в друга държава, никога не забравяйте своето българско училище“.
Българската общност в Словакия е близо 4 хиляди души. През 1995 година, създаденото от тях българско училище "Христо Ботев" става част от мрежата на словашките училища. Децата получават две дипломи за завършено средно образование – словашка и българска, разказва директорът Николай Йорданов: "През годините това училище се утвърди до такава степен, че сме стигали до 14-о място в системата на словашките училища по успешност на зрелостните изпити" – посочи той пред репортера на БНР Мира Стефанова.
В българското училище учат и словашки деца, а знания им преподават 17 учители: "Когато правиш нещо с любов, лесно се случват нещата. Искрата за българското се пали с примерите от нашата хилядолетна история, от мъдростта на нашия народ", посочва началната учителка Людмила Терзиева.
Българите в това училище носят този български дух и допринасят на словашките деца, които обичат да учат български език", казва Ая Захариева – едно от стоте деца, които учат в българското училище "Христо Ботев".
Чуйте репортажа от Братислава на пратеника на БНР Мира Стефанова:
Снимки: БТА, БГНЕС
В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици и красивите природни кътчета, запозна ни с някои от жителите, които пазят още старите български..
Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50 преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...
Вълнуващ фолклорен спектакъл ще събере на една сцена в Лондон талантливи деца и възрастни, посветени в мисията да съхранят българската култура и българските си традиции на 4 април 2025 г. (петък). Часът е 19:30, а мястото на срещата е Mycenae House, 90..
В Големо Острени, едно от селата в района на историко-географската област Голо Бърдо в Албания се запознахме с Антони Курти. Разведе ни из старите улици..