На 30 ноември православната църква чества паметта на апостол Андрей Първозвани. Заедно с брат си Петър той е сред първите ученици призовани от Исус Христос край брега на Генисаретското езеро, да го последват и от рибари да станат „ловци на души“. След Възнесението на Христос, когато апостолите тръгнали да проповядват в различни страни апостол Андрей минал по днешното българско Черноморие и отишъл да проповядва към земите на север.
След празничната литургия за Андреевден в параклиса на Богословския факултет на Софийския Университет, бе отслужен и молебен за здраве на българския патриарх Неофит. 78 годишният предстоятел на Българската православна църква бе приет в болница заради обостряне на хронично белодробно заболяване. По време на лечението заседанията на Светия синод по старшинство се ръководят от Великотърновският митрополит Григорий, съобщиха от Синода.
На 30 април православната църква чества паметта на св. ап. Иаков Зеведеев, преподобни Климент песнописец, игумен на Студийския манастир през IX в. и свети Донат, епископ Еврийски. Свети апостол Иаков Зеведеев е един от 12-те апостоли,..
На 29 април честваме паметта на светите девет мъченици в Кизик и преподобни Мемнон Чудотворец. Монахът Мемнон Чудотворец се подвизавал в египетската пустиня от младостта си. Чрез тежки постнически трудове той постигнал победа на духа над..
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..
На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази..
На 8 май честваме паметта на свети апостол и евангелист Йоан Богослов и на преподобни Арсений Велики. Успението на свети апостол и..