Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български творци от целия свят участват в сборника "Любослов", издаден в Америка

Снимка: БТА

Дванайсетото годишно издание на Лигата на българските писатели в САЩ и по света – сборникът "Любослов" вече е факт. Наречено е "Любослов" по името на първия българки културен сборник зад граница, който се издава от Константин Фотинов през 1844 година в Смирна (днешен Измир) и който е озаглавен "Любословие". Лигата на българските писатели в САЩ и по света осъвременява понятието и нарича алманаха “Любослов”, съобщава кореспондентът на БНР в Чикаго Елена Цанева. 

Тази година, в неговото 12-то издание, са включени 54 автора. От тях 24 живеят и творят извън Родината, а останалите са от България. От Чикаго са включени вече познати имена на поети и писатели като Михаил Цветански, Елка Бърдарова, Иван Тодоров, Калина Томова, Костадин Жеков и други.

Освен поезия и проза, в алманаха са отпечатани още снимки, картини и пластики. Художественото оформление е дело на художничката Марияна Калъчева от Батън Руж, щата Луизиана.

Лигата на Българските писатели в САЩ и по Света (ЛБПСС) е приемник на първото сдружение на български писатели зад граница - Съюза на Българските писатели в САЩ и по света,. Мисията на организацията е да обединява всички български писатели и творци на територията на САЩ и по света, като подпомага дейността на българската творческа диаспора и допринася активно за разпространението на българската култура и духовност. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05

Децата от Цариброд се забавляваха на новогодишен карнавал

Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..

публикувано на 31.12.24 в 11:09