Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден за борба със СПИН

228 нови случая на ХИВ в България от началото на 2023 г.

Снимка: архив

С редица мероприяти България отбелязва Световния ден за борба със СПИН. Той се провежда от 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация с цел да се фокусира вниманието на обществеността върху разпространението на болестта, както и за борба със стигмата върху носителите на вируса.

От началото на тази година в България са открити нови 228 ХИВ–серопозитивни лица, а за периода 1986 – 24.11.2023 г. у нас са регистрирани общо 4 276 лица с ХИВ инфекция. 

Запазва се тенденцията броят на новорегистрираните мъже да е многократно по-голям от този на инфектираните жени. 

90.8% от новорегистрираните са се инфектирали по сексуален път. По-голямата част от новоинфектираните с ХИВ са предимно в големите градове - София, Варна, Пловдив, Бургас, съобщава РЗИ-Кюстендил.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Опасност от мъртви течения в Черно море

През последните дни по Южното Черноморие има няколко фатални инцидента с удавени туристи , съобщава БНТ. Силният североизточен вятър и мъртвото течение крият рискове за живота, особено за невнимателните туристи.  На повечето плажни ивици флаговете..

публикувано на 14.08.25 в 13:00

Здравният министър Силви Кирилов откри вертолетно летище в Кърджали

Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, откри вертолетно летище в Кърджали, съобщи пресцентърът на МЗ. Площадката е на територията на Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Атанас Дафовски", а за осъществяването на проекта МЗ е..

публикувано на 14.08.25 в 12:42

Над 70 майстори представят занаятите си в троянското село Орешак

В троянското село Орешак, н ад 70 занаятчии ще покажат тънкостите на майсторлъка си на традиционния панаир на занаятите , който започва на 14 август и ще продължи до неделя, предаде кореспондентът на БНР Пламен Христов. Майсторите на традиционни..

публикувано на 14.08.25 в 08:00