Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българските ученици на последно място в ЕС по математика, четене и природни науки

Снимка: БТА

Петдесет и четири процента от българските ученици са под критичния минимум за знания и умения по математика, 53% не притежават елементарни умения за четене, а 48% имат сериозни дефицити по природни науки. Това показват резултатите от изследването сред 15-годишни в 80 страни, по Програмата за международно оценяване на ученици PISA за 2022 г., според което България е на последно място в Европейския съюз.

Влиянието на социално-икономическата среда и статуса е по-силно от средното за страните, т.е. това означава, че в нашата образователна система има още какво да се работи, по отношение на равния достъп до качествено образование за всички ученици”, коментира Неда Кристанова, директор на Центъра за оценяване в училищното и предучилищното образование.

Образователният министър Галин Цоков заяви, че най-важното е знанията да бъдат използвани в живота, както и че за постиженията на учениците ключова роля има ангажираността на родителите в обучението и четенето.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В петък и събота над страната ще се затопля, спират и валежите

В петък  минималните температури в страната ще са между 6° и 11°, в София 8°. Сутринта над Западна България ще има мъгли. През деня дъждовете ще са на малко места, а след обяд облачността ще се разкъсва до слънчево. Максималните температури ще са от 17°..

публикувано на 16.05.24 в 19:05

България днес - 16 май 2024 г.

В "България днес" на 16 май продължаваме разговора за висшето образование на френски език в България. Вече над 30 години Техническият университет и Химикотехнологичният и металургичен университет в София предлагат обучение на френски език и..

публикувано на 16.05.24 в 19:00
На снимката (от ляво надясно): Борис Георгиев, служебният министър на образованието и науката Галин Цоков, основателят на INSAIT Мартин Вечев, вицепрезидентът на

Google дарява стипендии на младите изследователи в INSAIT

Google отпуска 1 млн. долара за стипендии на млади учени, работещи в българския Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, към Софийския университет. Това е едно от най-големите дарения за стипендии в световен мащаб от..

публикувано на 16.05.24 в 13:35