Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските ученици на последно място в ЕС по математика, четене и природни науки

Снимка: БТА

Петдесет и четири процента от българските ученици са под критичния минимум за знания и умения по математика, 53% не притежават елементарни умения за четене, а 48% имат сериозни дефицити по природни науки. Това показват резултатите от изследването сред 15-годишни в 80 страни, по Програмата за международно оценяване на ученици PISA за 2022 г., според което България е на последно място в Европейския съюз.

Влиянието на социално-икономическата среда и статуса е по-силно от средното за страните, т.е. това означава, че в нашата образователна система има още какво да се работи, по отношение на равния достъп до качествено образование за всички ученици”, коментира Неда Кристанова, директор на Центъра за оценяване в училищното и предучилищното образование.

Образователният министър Галин Цоков заяви, че най-важното е знанията да бъдат използвани в живота, както и че за постиженията на учениците ключова роля има ангажираността на родителите в обучението и четенето.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

На 18 май румънците ще гласуват отново за президент Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Симион, който е кандидат на..

публикувано на 09.05.25 в 09:50
Папа Лъв XIV

България приветства новоизбрания папа Лъв XIV

"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков в "Х" по повод избирането на новия глава на Ватикана и римокатолическата общност в света...

публикувано на 09.05.25 в 09:32

Финалът на конкурса FameLab България 2025 – част от Софийския фестивал на науката

Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е създаден през 2005 г. от най-големия и престижен фестивал за наука – този в Челтнъм, Великобритания...

публикувано на 09.05.25 в 08:20