България е готова по евродирективата за уеднаквяване на е-зарядните устройства. Правителството одобри промени в две наредби, въвеждащи единно зарядно устройство от типа USB-C. Евродирективата влиза в сила от 2025 г., а за лаптопите - от 2027 г. Производителите също се готвят за промяната и последните им модели вече са с USB-C.
Единното зарядно ще е за телефони, таблети, камери, слушалки, конзоли за видеоигри, преносими високоговорители, електронни четци, клавиатури, мишки и др. Идеята е не само удобство за потребителите, които сега носят различни зарядни, но и да се намалят отпадъците от оборудване. Предвижда се също клиентът да може да купи устройство и без зарядно. Търговците ще са длъжни да предлагат и този вариант. Така също се очаква да се спестят е-отпадъци.
Директивата въвежда и хармонизирана технология за бързо зареждане, което ще осигури еднаква скорост на съвместимото зарядно за различните устройства, се посочва в доклада на Министерството на икономиката за промените в наредбите.
На кръгла маса в Университета за национално и световно стопанство днес експерти ще търсят решения на проблема с шарката по овцете и козите в страната. Заразата от шарка по дребните преживни животни се разраства, като се разпространява основно в..
В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната – умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 32..
Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..
В четвъртък минималните температури ще са от 16° до 21°, в София – 18°. През деня, над по-голямата част от страната ще е слънчево. В следобедните часове..
Английската граматика обърква българските ученици, защото те често пренасят нейните правила върху родния си език, каза за БТА Евелина Гечева от "Академика..
Над 40 издателства и над 30 срещи с автори ще има по време на фестивала "С книга на плажа" 2025г, който ще се проведе в Бургас от 13 до 17 август в..