Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефановден е

Снимка: Архив

На 27 декември православната църква чества паметта на първия християнски мъченик – Свети Стефан. 

Подобно на Христос, той можел да прави чудеса, като полагал ръцете си върху болни и те оздравявали. И макар данните за живота му да са оскъдни, в България светецът се ползва с особено почтение, защото третият ден на Рождество Христово, когато се отбелязва неговият празник, "затваря" коледния празничен цикъл.

Последният празник през годината се посреща тържествено в народната традиция – с месни ястия, баница с месо, песни и веселие. Особено богата е трапезата в дома на имениците днес - Стефан, Стефана, Стефка, Венко, Стоян, Стойко, Стоичко, Стоимен и всички производни от тях имена.

Св. Стефан е патрон и на много български храмове, сред които е и светинята на борбата за църковна независимост – Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул.

Светъл и благословен празник на всички!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17