Все още съществуващите притеснения сред част от нашите сънародници свободно да се определят като представители на българското национално малцинство, имат своя генезис в предходните исторически периоди, но светът е вече друг. Това казва ген. консул на България в Ниш Димитър Цанев пред двуезичния портал ФАР, цитиран от БТА. Вярвам, че сега е моментът, когато с общи усилия и сътрудничество с нашите партньори в Сърбия, ще направим нужното тези негативни стереотипи и подходи да останат в миналото.
Създаването на условия за икономическо развитие в Босилеград и Цариброд е важен елемент за възвръщане на това самочувствие, но и фактор, който да позволи на младите хора да не напускат родните огнища в търсене на по-висок социален стандарт. Липсата на модерна подходяща инфраструктура създава значителни препятствия пред бизнеса за избор на Цариброд или Босилеград като локации за разкриване на предприятия. Друг неблагоприятен фактор е липсата на квалифицирана работна сила.
Темата за създаване на условия за икономическото развитие в този регион се поставя от българска страна на всички двустранни срещи и разговори на високо и най-високо ниво. България има ограничена възможност да въздейства за създаването на такива подходящи условия, но участва в повишаване благосъстоянието на жителите на пограничните райони, предоставяйки възможност за работа на своя територия на почти 1000 души от Цариброд, Босилеград и околните села. Паралелно с това продължаваме да търсим начини за привличане на инвеститори от България, допълва Цанев.От 1 януари т.г. вече има изборен район "Чужбина". При нови парламентарни избори той ще излъчи своя листа. Най-рано в края на март, с промени в Изборния кодекс, ще се реши колко дълга ще е тя. Тепърва ще се изяснява, колко депутати ще се избират в район..
Българската професионална мрежа (NYC Bulgarian Professionals Network) организира първата за годината неформална среща (Happy Hour) на българската професионална общност в Ню Йорк. "Приветствам инициативата… и с удоволствие отново ще се присъединя",..
"Здравейте, аз съм Марин Маринов, занимавам се с живопис и в момента съм асистент-преподавател при професор Кирил Божков в специалност "Живопис" в Национална художествена академия в София." Така поставяме отправна точка на една цветна история,..
Българи и сърби от Цариброд и Пирот излязоха в подкрепа на протестиращите студенти в Сърбия, предаде БТА. "Желаем исканията на студентите да бъдат..