Първата група от 32-рата Национална антарктическа експедиция замина за Ушуая, Аржентина. Оттам заедно с екип от строители тя ще отплава към ледения континент на борда на българския военен научно-изследователски кораб “Св.Св. Кирил и Методий”.
Очаква се около Нова година корабът да достигне остров Ливингстън, където е разположена българската база, съобщи ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев. “Основна задача на групата след разконсервирането на базата, паралелно с реализирането на научните проекти, ще бъде построяването на новия лабораторен блок, чиито основи бяха положени в предходната експедиция”, каза ученият.
След Нова година още една група от учени ще пристигнат на Ливигстън, за да изследват промените в климата.В експедицията участва и музикалният редактор на БНР Марина Великова, която ще направи звукови записи от Антарктида.
В събота , 1 февруари, на места в равнините и котловините защитени от вятър ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между 0 и 5°, в София – около 1°. През деня ще преобладава слънчево време. По-често..
Българската православна църква (БПЦ) е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с окончателните промени в Закона за вероизповеданията. Поправката, че само БПЦ може да използва в..
Творците от Северна Македония, които са потвърдили участие в концерта за отбелязването на 153-ата годишнина от рождението на Гоце Делчев, са отказали ангажимента, съобщава БТА. Преди повече от седмица актрисите Валентина Божиновска и Илина..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..