Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и Румъния влизат в Шенген през март 2024 г. по въздух и море

Снимка: AP/БТА

На 23 декември т.г. е било постигнато политическо споразумение с австрийското и българското вътрешно министерство за разширяване на Шенгенското пространство от март 2024 г. с Румъния и България по въздух и море. Това съобщава на официалната си интернет страница румънското Министерство на вътрешните работи, цитирано от БТА. Според информацията, по-късно през годината ще има преговори за влизане в зоната за свободно движение и за сухопътните граници. 

“Трябва да е много ясно оттук нататък коя е точната дата, на която България и Румъния ще се присъединят към Шенген, първоначално въздушен и морски, и какви са условията”. Така министърът на икономиката Богдан Богданов коментира пред Нова тв съобщението на сайта на румънското вътрешно министерство. Той поясни, че разговорите ще продължат до последния момент и въпреки че страната ни е изпълнила условията още през 2011 г., дата за присъединяване към Шенген трудно може да бъде определена.

Съгласуваната дата на ниво ЕС за присъединяване към Шенген за въздушния и морския транспорт е 31 март 2024 г., а за сухопътните граници перспективата е 2025 г., твърди румънският вестник “Адевърул”, позовавайки се на правителствени източници. Според публикацията постигнатото споразумение трябва да бъде потвърдено до два дни с гласуване в Комитета на постоянните представители на ЕС.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 19

В брой 19 на предаването слушайте: За българите в Кипър и отношението им към българския език и култура - Мария Мавруди, председател на Културната асоциация на българите в Кипър; Защо българите в Албания срещат трудности с употребата на..

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Преводачът Свилена Георгиева: Изучаването на чужди езици ни научава да обичаме и ценим нашият български

Културно и езиково многообразие – с това се отличава Европейският съюз, а езиците, които се говорят в общността са важна част от културното наследство на Европа. В ЕС има 24 официални езика и всеки път, когато към ЕС се присъединяват държави..

публикувано на 26.09.24 в 11:40
Българска академия на науките

БАН избра шестима нови академици

Нови академици избра Събранието на академиците в на Българската академия на науките (БАН). В биологическите науки академик вече е Илза Пъжева. Основните й научни постижения са в областта на биоинформатиката и QSAR моделирането. Тя създава..

публикувано на 26.09.24 в 09:41