“Решението за приемането на България и Румъния нямаше да бъде възможно без множеството реформи в областта на правосъдието наред с ефективното опазване на границите”, коментира на фейсбук страницата си правосъдният министър Атанас Славов новината за присъединяването на страната ни към Шенген по въздух и море от март 2024 г.
Съветът на ЕС потвърди присъединяването на България и Румъния към Шенген
България показва ключовата си роля в опазването на границите на ЕС
Министърът изтъква, че през изминалите над 12 г. липсващото върховенство на правото е станало препъникамък пред усилията ни за свободно пътуване въпреки изпълнението на техническите критерии. “Приемането на новия антикорупционен закон и промените в Конституцията, съчетани с много практически усилия за подобряване на институционалната среда и засилване на промените в съдебната система, върнаха доверието на нашите европейски партньори в страната ни и във възможностите ѝ да гарантира сигурност”, добавя той. Според Атанас Славов предстои важна година, в която да се направят следващите решителни крачки към укрепване на правовия ред чрез силни, ефективни и изграждащи доверие институции.В понеделник преди обед ще преобладава слънчево време. Следобед главно в южната половина от страната ще превали. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 6°, а максималните – между 16° и 21°, в София – около 18°. В..
Официалният старт на летния туристически сезон ще бъде даден на 31 май в Поморие. С избора на града домакин Министерството на туризма поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив туристически продукт, съчетаващ природни ресурси,..
Българска делегация, водена от външния министър Георг Георгиев, присъства на интронизацията на архимандрит Гавриил като игумен на Зографския манастир в Света гора. Българска делегация е в Атон за патронния празник на Зографския манастир "..
ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в..
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира..
Дългогодишната работа като учител, художник и културолог подтиква Йонка Господинова да провокира своите ученици в силистренското училище "Никола Йонков..