В новогодишното си обръщение към българския народ президентът Румен Радев пожела Новата година да бъде мирна и по-благополучна от отиващата си, която, по думите му, е била разломна и разпъната между съзиданието и тревогата, че стрелките на историята се връщат назад. “Година на ожесточаващи се военни конфликти, обезценяване на човешкия живот, на кризи и икономическа несигурност, засегнала всеки български дом, на безпрецедентен срив на доверието в държавността”, добави държавният глава.
“Възходът на България е невъзможен в атмосфера на разделение и война с националните символи и историческата памет”, заяви Румен Радев, посочвайки като пречки пред развитието на страната ни като свободна европейска демокрация амнезията, политическото лицемерие, корупцията, безнаказаността, цензурата, апатията, разграждането на националния суверенитет и отказа от достойнство. Той изтъкна, че се нуждаем от единение и лидерство, което “да укрепи държавността, суверенитета и законността, да съхрани мира и гарантира сигурността на всеки български гражданин, да издигне образованието, науката и културата в истински приоритет, да поеме необратимо към утрешния ден, към европейското ни бъдеще, към модернизация и ускорен растеж на икономиката и доходите”.
Президентът подчерта, че българите по света са свързани от “невидимата нишка на българския дух, националните ни празници и традиции, родния трибагреник, символ на нашето единение и суверенитет. И надеждата за просперираща и достойна България”.
В заключение държавният глава пожела и под блясъка на празничните фойерверки да направим всичко необходимо децата ни да откриват щастието в родината, която да гарантира техните права и да им отваря възможности да разгърнат таланта си. “Да бъдем достойни за България, в която следващите поколения ще могат да живеят пълноценно и спокойно”, каза още той.В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света 15:40 - Какво "казва" президентът с предложението си за референдум за въвеждане на еврото у нас?..
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..
За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата..
В "България днес" на 12 май ви предлагаме : 01:05 - Актуална..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..