Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио България при българите в Италия

За България с любов от Вечния град! (ВИДЕО)

Снимка: Венета Николова

Как изглежда България от Рим? Този въпрос зададе екип на Радио България на наши сънародници, които от дълги години са свързали съдбата си с Италия и с един от най-красивите градове в света. В 14-минутното ни видео „Българи от Вечния град“ разказваме за връзката с „корена“ и как българите осмислят националната си принадлежност в една съвсем различна културна среда.

Вижте видеото „Българи от Вечния град“. Субтитрите могат да бъдат преведени автоматично от настройките в долния десен ъгъл.


„Аз съм продукт на българското образование и култура и съм изключително благодарна за това, което са ми дали“, споделя във видеото обичаната българска актриса Елжана Попова, която от години живее в Италия и преподава актьорско майсторство в Киноакадемията в Рим. 24-годишният Стефан Боргоджийски пък се е посветил на каба-гайдата, защото му напомня на неговите български корени и казва:  „С нея свързвам моите два "краища" – България и Италия“.

Екипът на Радио България - Елена Каркаланова и Венета Николова

От хора на културата – журналисти, преподаватели, режисьори, до редовия рецепционист в хотел всеки по свой начин е успял да се интегрира в местната общност. Въпреки това определящо за него се е оказало съхранението на българското самосъзнание, става ясно от видеото. Повечето събеседници твърдят, че в Италия се знае и се говори твърде малко за страната ни, макар че има с какво да се похвалим, особено в областта на културата.

В това отношение се разчита и на новите поколения българчета. Според културолога Венета Ненкова, е изключително важно тези деца да посещават българските училища на Ботуша, за да поддържат емоционална си връзка с далечната родина и един ден да продължат да работят за България.

Вижте още:

Текст и видео: Венета Николова

Интервюта: Венета Николова, Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите в Царибродско - с воден режим и ограничения в използването на питейна вода

Продължава въведената със заповед на Общинския щаб за извънредни ситуации в Цариброд, Сърбия, забрана за използване на питейна вода за поливане на оранжерии, градини, тревни площи, пълнене на басейни и миене на коли . Забранена е и работата на..

публикувано на 23.08.25 в 10:13

Сортове родни домати ще бъдат представени в ботаническата градина в Будапеща

Ден на домата ще се състои в началото на септември в Ботаническата градина в Будапеща, Унгария. Това съобщи на Фейсбук страницата си Българското републиканско самоуправление в унгарската столица . Събитието, което има за цел да представи..

публикувано на 23.08.25 в 09:25
Снимка: Първо Българско неделно Училище „Ян Бибиян“, Стокхолм

Училище "Ян Бибиян" в Стокхолм отваря врати за новата учебна година

На 23 август Първо българско училище  "Ян Бибиян" в Стокхолм отваря врати за новата учебна година 2025/2026. За това съобщава институцията на страницата си във Фейсбук. "Езикът, традициите и приятелствата, всичко на едно място!" - това обещават..

публикувано на 22.08.25 в 15:37