Слушайте!
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С шествие бяха отбелязани 146 години от Освобождението на София

Снимка: БТА

С литийно шествие в центъра на столицата беше отбелязана 146-ата годишнина от Освобождението на София от османско владичество в хода на Руско-турската война от 1877 – 1878 г. То започна от катедралния храм "Св. Неделя" и завърши пред Паметника на българските опълченци, предаде БТА. Организатори са български русофилски организации.


На този ден преди 146 години подразделения от Западния отряд на руската армия, командван от ген. Гурко, влизат тържествено в бъдещата българска столица. Бойните действия за превземането на София са с важно стратегическо значение за по-нататъшното настъпление на руските войски в Тракия, тъй като градът е основна база за снабдяване на турската армия с боеприпаси и продоволствие, припомнят от Столична община.
По повод годишнината на 6 януари от 13:00 ч. в столичния Северен парк (вход откъм ж.к. "Свобода", ул. "Народни будители") ще се проведе възстановка на историческите събития с вход свободен, отбелязват от общината.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Етнографската изложба "Потопеното наследство" повдига сериозни екологични въпроси

В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..

публикувано на 13.05.25 в 13:45

От 8 до 80-годишни ще "мерят сили" на Голямата диктовка "Пазител на българския език"

За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език". Инициативата ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от..

публикувано на 12.05.25 в 10:05

Евродепутатът Емил Радев организира международна конференция срещу насилието над животни

Под надслов "Заедно срещу жестокостта! Нови заплахи и ефективни решения в защита на животните" в София ще се проведе международна конференция, организирана от Емил Радев – евродепутат и зам.-председател на Интергрупата за защита на животните в..

публикувано на 12.05.25 в 07:00