Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Водици - зимния Кръстовден православните християни се подготвят за Богоявление

Снимка: Ива Антонова

На 5 януари, в навечерието на Богоявление, в православните храмове се извършва Велик водосвет. Денят придобил популярност като Водици, е известен сред народа и като зимен Кръстовден, заради освещаването на водата с Кръста Господен. 

Великият водосвет, наречен още Йордански, заради Христовото кръщение в река Йордан, е само два пъти в годината - на 5 и 6 януари – на Водици и на Богоявление. Службата е тържествена, а водоосвещаването се извършва след края на Божествената литургия. И в двата дни свещениците освещавят с Богоявленска вода домовете на вярващите.

Тайнството, символ на победата на Иисус Христос над смъртта, се отслужва от дълбока древност за здраве и изцеление на духа и тялото. По време на Великия водосвет, при потапянето на Кръста във водата, свещениците призовават Светия Дух да освети водното естество и така измолват Божието благословение над водата за очистването и освещаването на приемащите я.

Неслучайно Св. Йоан Златоуст я нарича второ причастие, защото не може да бъде пита случайно, а с нужната подготовка и благоговение. Приема се на гладно, както причастието, за да се поемат Светите дарове на Духа, с които е осветена. 

Затова и на 5 януари Църквата е отредила строг пост, освен ако денят не се пада в събота или в неделя, когато е разрешена храна с олио.

Имен ден празнуват Кръстьо и Кръстана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Покръстването на Борис I (худ. Николай Павлович)

Започват честванията на 1160-ата годишнина от покръстването на българския народ

През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия..

публикувано на 01.05.25 в 07:10
Паметник на Павел Бобеков в центъра на Панагюрище

Павел Бобеков и граматиката на Априлското въстание

България чества 149 години от Априлското въстание– събитие, което води до освобождението на България след почти петвековно османско владичество. Днес, близо век и половина по-късно не трябва да забравяме, че всеки участник в Априлското въстание от 1876..

публикувано на 01.05.25 в 06:30

Църковен календар - 1 май 2025 г.

На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети пророк Иеремия , един от четиримата велики старозаветни пророци, живял 600 години преди Рождество..

публикувано на 01.05.25 в 06:00