Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сънародници от Румъния и България честват 176 години от рождението на Христо Ботев

Бюст-паметникът на Христо Ботев в парка „Крал Михай I” в Букурещ. Снимка: FB /BulgarianEmbassyRomania

Посолството на Република България в Букурещ организира тържествено отбелязване на 176-ата годишнина от рождението на поета, будител и революционер Христо Ботев. На събитието са поканени всички граждани и гости на Букурещ, а вече има заявено присъствие и на много българи от страната ни, сред които и представители на читалище "Хр. Ботев" в гр. Русе. Честването ще се състои пред бюст-паметника на Ботев в парка "Крал Михай I" ("Херъстръу") – научаваме от публикация на дипломатическото ни представителство в социалните мрежи.

Букурещ заема важно място в житейския път на поета Христо Ботев, превърнал се в национален герой с устрема, с който буни духа български и проправя пътя на идеята за свобода. Революционер, поет, журналист, издател, през краткия си живот Христо Ботев успява да създаде едва 20-тина стихотворения, които и до днес се считат за връх в българската литература.

Христо Ботев е роден на Богоявление през 1848 г. в Калофер, в семейството на даскала Ботьо Петков и съпругата му Иванка Ботева. От тук революционерът тръгва за "тежка чужбина", за да отдаде "сили и младост" за свободата на любимото си Отечество.

Емигрира във Влашко. Работи като словослагател във вестник "Дунавска зора". Мести се от град на град. През 1872 г. временно живее край Букурещ заедно с другия вдъхновител на свободата Васил Левски. Редактира и издава новия орган на националноосвободителното движение - вестник "Знаме". В подкрепа на Априлското въстание през 1876 г., Ботев организира чета и става неин войвода. Превзема кораба "Радецки" и заедно с четниците слиза на българския бряг на Дунав. Загива за свободата на България на старопланинския връх Околчица на 1 юни 1876 година.  

Традицията повелява на датата на неговото рождение – 6 януари, тържествата да започват от двора на Националния музей "Христо Ботев" в родния му град Калофер.

Чествания се провеждат из цяла България, както и сред българите зад граница, които тачат героя, назовавайки неделни училища на името му и издигат барелефи с неговия образ по света.

Вижте още:

Съставил: Елена Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Христо Стоичков

Легендата Христо Стоичков е в Молдова, ще се срещне и с местните българи

От 15 до 17 април легендата на българския и световния футбол Христо Стоичков ще бъде на първата си официална визита в Молдова, предаде БТА. Програмата му включва обиколка в Кишинев, Синджера и Тараклия с посещения на училища и футболни терени. В..

публикувано на 15.04.25 в 07:10

Среща-разговор в Копенхаген с Любов Миронова за промяна на образователната система

Среща-разговор с Любов Миронова - един от съвременните визионери за промяна в образователната система и за изграждане на устойчивост и хармония с децата, се организира в Копенхаген на 3 май, събота, от 15 ч. в сградата на Посолството на България ...

публикувано на 14.04.25 в 13:49

Болградската гимназия “Георги Стойков Раковски” се подготвя за патронния си празник

Болградската гимназия "Георги Стойков Раковски" в Украйна ще отбележи на 14 април рождения ден на своя патрон, съобщи директорът на учебното заведение Снежана Скорич. По думите й, всяка година честването на бележития възрожденец преминава в дух на..

публикувано на 13.04.25 в 17:10